ABD'den Suudi Arabistan'a Patriot ve asker sevkiyatı

AA |  26 Eylül 2019 Perşembe - 22:19 | Son Güncelleme : 27 09 2019 - 8:20

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Aramco saldırılarından dolayı Suudi Arabistan’a 200 asker, bir Patriot hava savunma bataryası ve 4 kısa menzilli radar sistemi sevk edileceğini açıkladı.


Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  "Suudi Arabistan'a yönelik son saldırıların ışığında ve onların talebi üzerine,  Bakan Mark Esper, ABD'nin krallığa şu ekipmanları sevk edileceğini duyurdu: Bir  Patriot bataryası, 4 sentinel radar ve yaklaşık 200 asker." dedi.
 
Hoffman, bu sevkiyatın, Suudi Arabistan'ın sivil ve askeri alt  yapılarını korumaya yönelik hava ve füze savunma kabiliyetine önemli katkı  sağlayacağını söyledi.
 
Bakanın ek kuvvetlerin hazırlanmasına onay verdiğini kaydeden Sözcü,  "Bakan ayrıca, sevkiyata hazır emri için ek kuvvetlerin hazırlanmasına onay  verdi. Bunları sevk etmek konusunda henüz herhangi bir karar yokken bu kuvvetler  harbe hazırlık durumu sağlayacaktır. Bu ek kuvvet, 2 Patriot bataryası ve bir  Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma (THAAD) Sistemi'ni de kapsıyor." ifadelerini  kullandı.
 
Hoffman, bu adımların ABD'nin ortaklarına bağlılığının göstergesi  olduğunu belirterek, "Diğer ülkeler de İran'ın getirdiği felaketleri dile getirdi  ve onlara da Suudi Arabistan'ın savunmasını desteklemek için uluslararası  çabalara destek vermesi çağrısında bulunuyoruz." vurgusu yaptı.
 

ETİKETLER