ABD'den son dakika Hafter açıklaması

AA |  12 Temmuz 2020 Pazar - 20:55 | Son Güncelleme : 12 07 2020 - 22:18

ABD'nin Trablus Büyükelçiliği, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter tarafından petrol üretiminin durdurulacağına yönelik yapılan açıklamalardan "rahatsızlık duyduğunu" açıkladı. Libya Ulusal Petrol Kurumu petrol üretim kesintisi için BAE'yi suçladı.


ABD'nin Trablus Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, "Elçilik,  dış destekli çabaların Libya Ulusal Petrol Kurumu'nun (NOC) hayati görevini  engellemesinden rahatsızlık duymaktadır ve bu çabalar Libya'da çatışma  tehlikesini arttırmaktadır." ifadelerine yer verildi.  
 
Açıklamada, şunlar kaydedildi: 
 
"(Rus) Wagner paralı askerlerinin NOC tesislerine düzenlediği  baskınlar, ayrıca dış ülke başkentlerinde tasarlanan ve (Halife Hafter'in  liderlik ettiği) sözde Libya ulusal ordusunun aktardığı çelişkili mesajlar, daha  güvenli ve müreffeh bir gelecek için çabalayan tüm Libyalılara zarar vermektedir.  Hayal kırıklığı yaratan bu eylemler, Libya'nın egemenliğinin korunması, kalıcı  ateşkesin sağlanması ve Libyalıların ortak düşüncesi olan petrol gelirlerinin  şeffaf yönetiminin desteklenmesi için elçiliğin, Ulusal Mutabakat Hükümeti ve  (Tobruk merkezli) Temsilciler Meclisi gibi sorumlu taraflarla çalışma  kararlılığını engellemeyecek."  
 
"Silahlarını bırakacak, dış manipülasyonları reddedecek ve çözümün  parçası olmak için barışçıl diyalogda buluşacaklara kapının hala açık olduğuna"  işaret edilen açıklamada, "Ancak Libya ekonomisini baltalayanlar ve askeri  gerilimi tırmandıranlar izole edilecekler ve yaptırım tehlikesiyle  karşılaşacaklar." uyarısı yapıldı.  
 
Halife Hafter'in liderlik ettiği sözde Libya ulusal ordusunun sözcüsü  Ahmed el-Mismari, dün sosyal medya hesabından yayımladığı videolu mesajda,  sundukları şartlar kabul edilene kadar petrol üretimini durdurmaya devam  edeceğini açıklamıştı.  
 
Libya'da elde edilen "petrol gelirlerinin üçüncü bir ülkedeki banka  hesabında toplanması" ve buradan dağıtılmasını şart koşan Hafter, "Libya Merkez  Bankasının denetime girmesini" talep etmişti.   
 
LİBYA'DAN BAE'YE SUÇLAMA!
 
Libya'da petrolün çıkartılması, işlenmesi, dağıtımı ve ihracatında tek yetkili yapı NOC, Halife Hafter'in, belirli şartlar karşılanmazsa petrol üretiminin kesintiye uğrayacağına yönelik beyanı üzerine yaptığı açıklamada, "kurumun anlaşmalardan doğacak sorumluluklarını sınırlandırmak üzere ülke genelinde petrol ihracatına mücbir sebep uygulamak zorunda kaldığını" yani üretimin durduğunu duyurdu.
 
Ülkede 10 Temmuz'da Sidra Limanı'nda bir ham petrol tankerine yükleme yapılmasıyla petrol ihracatının başladığı hatırlatılan açıklamada, "Halife Hafter'in silahlı kuvvetleri, 11 Temmuz'da ihracatın durdurulması emri verdi ve müzakerelerdeki iş birlikçi tavrından geri adım attı. Halife Hafter güçlerine üretimin durdurulması yönündeki talimatın Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) geldiği yönünde NOC bilgilendirildi." ifadeleri yer aldı.
 
Hafter'in petrol üretim kesintisi kınanarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) sorumlu ülkelerden hesap sorması talep edilen açıklamada, BAE'den üst düzey yetkililerin Libya'da petrol üretiminin başlatılmasına yönelik uluslararası çabalara destek veren üst üste açıklamalarının ardından bu adımın gelmesinin "hayal kırıklığına" yol açtığı vurgulandı.
 
Açıklamada, Rus güvenlik şirketi Wagner'e bağlı ve Suriyeli paralı askerlerin Sidra Limanı'nı işgal ettiğine, Sudanlı paralı askerlerin de Şerare petrol sahasının yakınlarında konuşlandığına işaret edilerek, "tüm paralı askerlerin Libya'daki petrol tesislerinden çekilmesi" çağrısı yapıldı.
 
NOC'un müzakereler boyunca "devletin finansal düzenlemelerine şeffaflık getirmekten" yana olduğu ancak Libya'nın egemenliğini tehlikeye sokacak adımların da karşısında durduğu vurgulanan açıklamada, petrol üretiminin yeniden kesintiye uğratılmasının, Libya'da finansal şeffaflık ve petrol tesislerinin güvenliği için yeni adımlar atılmasının ne kadar gerekli  olduğunu ortaya koyduğu kaydedildi.
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen NOC Genel Müdürü Mustafa Sanallah, BM ve ABD'nin Libya'da petrol üretimini yeniden başlatmak için sarf ettiği çabaları takdir etti.
 
Sanallah, "Bu çabalar başarısız olursa -ki öyle görünüyor- kurallar üzerine tesis edilmiş uluslararası düzenin altını oyan ülkelerin eylemlerinin sonuçları olmalı. Bunlar, Libya'ya ve küresel güvenliğe tehdit arzediyor." ifadelerini kullandı.
 
Halife Hafter'in liderlik ettiği sözde Libya ulusal ordusunun sözcüsü Ahmed el-Mismari, dün sosyal medya hesabından yayımladığı videolu mesajda, sundukları şartlar kabul edilene kadar petrol üretimini durdurmaya devam edeceklerini açıklamıştı.
 
Libya'da elde edilen "petrol gelirlerinin üçüncü bir ülkedeki banka hesabında toplanması" ve buradan dağıtılmasını şart koşan Hafter, "Libya Merkez Bankasının denetime girmesini" talep etmişti.
 
Libya'da petrolün çıkartılması, işlenmesi, dağıtılması ve ihracatından sorumlu Libya Ulusal Petrol Kurumu (NOC) 10 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Sidra Limanı'nda bir petrol tankerine yükleme yapıldığını ve ülke genelindeki petrol tesislerinde üretimin ve ihracatın başlayacağını duyurmuştu.