ABD'den savaş sinyali... Açıklamalar peş peşe geldi

AA/DHA |  07 Ocak 2020 Salı - 21:05 | Son Güncelleme : 08 01 2020 - 0:26

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan İran gerilimiyle ilgili açıklama geldi. Pompeo, Trump'ın aldığı karar hukuka uygun açıklamasını yaptı. Pompeo ayrıca ''askeri ve ekonomik adımlar atabiliriz. 2020 yılı İran için kötü geçecek.'' ifadelerini kullandı. Bölgede sıcak gelişmeler yaşanırken, NATO kararını dünyaya duyurdu, Irak Başbakanı ise ABD askerleriyle ilgili son dakika açıklaması yaptı.


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo DIşişleri Bakanlığı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Pompeo burada "Kasım Süleymani'nin Bağdat'a diplomatik bir misyon çerçevesinde gittiğine inanan var mı? Doğru değil. Bu yalanları daha önce de duyduk" dedi.
 
'2020 YILI İRAN İÇİN KÖTÜ GEÇECEK'
 
Pompeo, Pompeo ayrıca ''askeri ve ekonomik adımlar atabiliriz. 2020 yılı İran için kötü geçecek.'' ifadelerini kullandı.
 
"EĞER İRAN KÖTÜ BİR SEÇİM YAPARSA..."
 
Pompeo açıklamasının devamında "ABD'nin tüm olası hedefleri değerlendirmeden geçiriliyor. Atacağımız her adım uluslararası yasalara uygun olacak. Eğer İran kötü bir seçim daha yaparsa Trump geçen hafta olduğu gibi kararlı ve ciddi karşılık verecek" ifadelerini kullandı.
 
ZARİF İDDİALARINI GEÇİŞTİRDİ
 
Pompeo, ABD'nin İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'e Birleşmiş Milletlere (BM) gelmesi için vize vermediği iddialarını, "Bireysel olarak vize konularını konuşamayız. Dolayısıyla Dışişleri Bakanı Zarif'in ABD'ye seyahati konusunda ekleyecek çok bir şeyim yok." diyerek geçiştirdi.
 
NATO ASKERLERİN YERİNİ DEĞİŞTİRDİ
 
NATO, Irak'taki askeri personelinin bir kısmının yerini geçici olarak değiştirdiğini duyurdu.
 
500 PERSONEL GÖREV YAPIYOR
 
2018'de Irak hükümetinin talebi üzerine başkent Bağdat'ta kurulan NATO'nun Irak eğitim misyonunda farklı müttefiklerden yaklaşık 500 personel görev yapıyor.
 
Terör örgütü DEAŞ'ın Irak'ta tekrar faaliyet göstermesini engellemeyi amaçlayan misyona, 29 NATO üyesinin yanı sıra ortak ülkeler Avustralya, İsveç ve Finlandiya katkı sağlıyor.
 
ABD ORDUSUNDAN MEKTUP ALDIK
 
Irak Başbakanı ABD ordusundan Irak'tan çekileceklerine dair bir mektup aldıklarını açıkladı.
 
ABD Savunma Bakanı Esper: "ABD, Irak'tan çekilmiyor"  - "Irak  yetkililerinden biri tarafından elde edilmiş taslak, imzalanmamış bir mektubun  hiçbir değeri yoktur"  - "İran ile savaşmak istemiyoruz, ancak İran ile bir  savaşı bitirmeye hazırız. Birçok mevkidaşımdan gerginliğin azalmasını ve  Tahran'ın bizimle oturup daha iyi bir gelecek için görüşmeleri başlatmasını  istiyoruz" - "Gerginlik İran tarafından başlatıldı ve biz buna sadece tepki  verdik. Şu anda istediğimiz ise gerginliğin düşürülmesidir"
 
TRUMP: IRAK'IN BAŞINA GELEBİLECEK EN KÖTÜ ŞEY...
 
ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan askerlerinin  şimdi Irak'tan ayrılmasının "Irak'ın başına gelebilecek en kötü şey" olduğunu  savundu. 
 
Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis'i Beyaz Saray'da kabul eden  ABD Başkanı Trump, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
İran Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım  Süleymani'nin öldürülmesi kararını bir kez daha savunan Trump, Süleymani'nin  Irak'ta Hizbullah'ın tepe yöneticisi ile seyahat ettiğini ve "kötü planlar"  yaptığını iddia etti.
 
Trump, Süleymani'nin Barack Obama döneminde "terörist" kategorisinde  tanımlandığını ve geçmişini iyi bildiklerini belirterek, yaptıkları işten emin  olduklarını dile getirdi.
 
Süleymani'nin ortadan kaldırılmasıyla hem kendilerine hem de birçok  ülkeye "büyük bir iyilik" yaptıklarını savunan Trump, "ABD, İran'dan gelebilecek  herhangi bir karşı saldırıya cevap vermeye hazırdır ve bu olursa karşılığını  vereceğiz." dedi.
 
Irak'a üstü kapalı gözdağı
 
Trump, ABD'nin Irak'tan ayrılmaya hazırlandığını belirten söz konusu  mektupla ilgili olarak da değerlendirme yaparak, mektubun otantik olup olmadığını  bilmediğini söyledi.
 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump'ın sözlerini tamamlayarak, söz  konusu mektubun "imzasız bir taslak metin" olduğunu vurguladı.
 
Trump, günün birinde Irak'ın ülkedeki Amerikan varlığıyla ilgili kendi  kararını vereceğini, ancak şu anda bunun doğru bir zaman olmadığını kaydederek,  şunları söyledi:
 
"Bir noktada biz Irak'tan çıkmak istiyoruz, sonsuza kadar orada  kalacak değiliz fakat şu anda doğru zaman değil. Ayrıca bu ülkede ciddi miktarda  paralar harcadık, eğer çıkacaksak onları telafi etmek isteriz. Eğer Irak, ABD  askerlerini şimdi ülkeden çıkarırsa bu, Irak'ın başına gelebilecek en kötü şey  olur."
 
Trump, Amerikan askerlerinin ülkeden ayrılması sürecinde "kendilerine  saygılı davranılmaması durumunda" Irak'a ciddi yaptırımlar uygulayabileceğinin de  altını çizdi.
 
Trump'tan "kültürel alanları vurmayacağız" yorumu
 
Daha önce İran'a ait bazı kültürel alanları da vurabileceğini dile  getiren Trump, bu seferki açıklamasında ise önceki yorumundan geri adım attı.
 
Trump, "herhangi bir kültürel alan söz konusu olduğunda uluslararası  kurallara uyacaklarını" vurguladı.
 
"Libya konusunda herkesle görüşüyoruz"
 
Diğer yandan Trump, bir soru üzerine, Libya konusunda ilgili ülke  liderleriyle görüştüğünü, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya  Başbakanı Angela Merkel ile kısa süre önce konuştuğunu aktardı.
 
Trump, "Şu anda birçok ülkenin Libya'da dahli var; Rusya'nın ve diğer  ülkelerin. Bu ülkelerle görüşüyoruz. Bizim net bir duruşumuz var. İşe yarayacak  bir barış planı üzerinde çalışabilir miyiz diye buna bakıyoruz." ifadelerini  kullandı.
 
Yunanistan Başbakanı Mitsotakis bu bölümde yaptığı açıklamada,  "Türkiye ile Libya arasındaki anlaşmanın provokatif olduğunu" savunurken, Trump  bu hususta bir yorumda bulunmadı.
 
Öte yandan Trump, Yunanistan ile F-35'ler konusunda görüşmeler  yapacaklarını ve şartların uyuşması halinde uçakların satışının mümkün  olabileceğini kaydetti.
 
"ABD IRAK'TAN ÇEKİLMİYOR"  
 
ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD ordusunun  Irak'tan çekileceğine dair mektuba ilişkin, "Irak yetkililerinden biri tarafından  elde edilmiş taslak, imzalanmamış bir mektubun hiçbir değeri yoktur. Dolayısıyla  onu ciddiye alacaklara şunu söylüyorum; ABD, Irak'tan çekilmiyor." dedi.   
 
Esper, CNN International televizyonuna verdiği mülakatta, İran ve Irak  ile yaşanan gerginliklere ilişkin soruları yanıtladı.  
 
Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi'nin ABD'den çekilmeye ilişkin bir  mektup aldıklarını ve mektubun resmi olarak imzalı olduğuna yönelik  açıklamalarına ilişkin yöneltilen soruya Mark Esper, "Irak yetkililerinden biri  tarafından elde edilmiş taslak, imzalanmamış bir mektubun hiçbir değeri yoktur.  Dolayısıyla onu ciddiye alacaklara şunu söylüyorum; ABD, Irak'tan çekilmiyor."  yanıtını verdi.
 
Esper, Irak halkının ABD'nin çekilmesini istemediğini ve Iraklı  mevkidaşından da böyle bir talep almadığını ifade etti.  
 
İran ile tırmanan gerginliği de değerlendiren ABD Savunma Bakanı  Esper, "İran ile savaşmak istemiyoruz, ancak İran ile bir savaşı bitirmeye  hazırız. Birçok mevkidaşımdan gerginliğin azalmasını ve Tahran'ın bizimle oturup  daha iyi bir gelecek için görüşmeleri başlatmasını istiyoruz." diye konuştu.
 
İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani'yi  "terörist" olarak niteleyen Esper, Süleymani ile Bağdat Havaalanı'na ABD hava  saldırısında öldürülen Haşdi Şabi lideri Ebu Mehdi El Mühendis için, "Süleymani,  Bağdat'ta kanlı elleriyle yakalandı. Bir terörist, ABD'ye yönelik başka  saldırılar düzenlemek için kuvvetlerini senkronize etmek üzere bir araya  geliyor." ifadelerini kullandı. 
 
Mark Esper, ABD'nin müttefiklerinin Süleymani'nin ortadan  kaldırılmasını olumlu karşıladığını ve bunu İran'a karşı bir "zafer" olarak  nitelediklerini, ancak İran ile gerginliğin düşürülmesi çağrısı yaptıklarını dile  getirdi.
 
ABD Savunma Bakanı Esper, "Gerginlik İran tarafından başlatıldı ve biz  buna sadece tepki verdik. Şu anda istediğimiz ise gerginliğin düşürülmesidir."  dedi.
 

ETİKETLER

ABD Pompeo Trump iran savaş