ABD'den Maduro için 15 milyon dolar ödül!

AA |  26 Mart 2020 Perşembe - 19:20 | Son Güncelleme : 26 03 2020 - 19:20

ABD, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hakkında, "uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı" suçlamasıyla iddianame hazırlarken, Maduro'nun yakalanması veya tutuklanması için bilgi verilmesi karşılığında 15 milyon dolar ödül koydu.


ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD Adalet  Bakanlığının "uluslararası uyuşturucu kaçakçılığında rolleri olduğu" gerekçesiyle  Maduro ile Venezuela yönetimindeki bazı kişiler hakkında iddianame hazırladığı  bildirildi.
 
Maduro'nun yanı sıra hakkında iddianame hazırlanan kişilerin,  iktidardaki Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi (PSUV) Birinci Başkan Yardımcısı  ve Kurucu Meclis (ANC) Başkanı Diosdado Cabello, Venezuela Askeri İstihbarat Şefi  Hugo Carvaja, eski Tümgeneral Cliver Alcala Cordones, Sanayi ve Tabii Üretim  Bakanı Tarık el Aissami olduğu belirtildi.
 
 Maduro ile ilgili bilgi paylaşanlara "15 milyon dolara kadar" ödül
 
 Açıklamada, Maduro'nun tutuklanması ya da yakalanması için bilgi  paylaşan kişilere 15 milyon dolara kadar, hakkında iddianame hazırlanan diğer  kişilere ilişkin bilgi verenlere de 10 milyon dolara kadar para ödülü verileceği  kaydedildi.
 
Söz konusu kişilerle ilgili, "Bu kişiler, Maduro rejiminde üst düzey  görevlerde bulunurken, Venezuela hava üssünden ayrılan uçakların ve ülkenin  limanlarını da kontrol ederek, ülkeden narkotik maddelerin sevk edilmesine  yardımcı oldular." ifadesi kullanıldı.
 
Venezuela halkının daha şeffaf, sorumluluk sahibi ve kendilerini  temsil eden bir hükümete ihtiyacı olduğuna işaret edilen açıklamada, "ABD,  Venezuelalıların özgür ve adil bir seçim yoluyla demokrasilerini yeniden  sağlamasına yardımcı olmaya kararlı." değerlendirmesinde bulunuldu.
 
  

ETİKETLER

ABD Venezuela Maduro