ABD'den kritik Libya açıklaması: Rusların saldırısı utanç verici

AA |  26 Haziran 2020 Cuma - 23:45 | Son Güncelleme : 26 06 2020 - 23:45

ABD'nin Libya Büyükelçiliği, yabancı paralı savaşçıların Libya'da petrol üretimini sekteye uğratmalarından endişe duyduklarını belirterek, ülkede petrol üretiminin devam etmesi gerektiğini açıkladı.


Büyükelçiliğin resmi sosyal medya hesabından, bugün ülkenin  güneybatısındaki Şerara Petrol Sahası'na Rus paralı askerlerinin girerek üretimi  durdurmasıyla ilgili, "Libya Ulusal Petrol Kurumu'nun (NOC) tüm Libyalılar adına  hayati işini devam ettirmesine izin verilmelidir." açıklaması yapıldı.
 
Açıklamada, "Büyükelçilik, Libya'nın enerji sektörünü sekteye uğratmak  ve petrol üretiminin devamlılığını engellemek için yapılan, daha önce görülmemiş  yabancı destekli saldırılar üzerine, ABD'nin Libya Ulusal Petrol Kurumuna tam  desteğini yinelemektedir." ifadelerine yer verildi.
 
"(Rus) Wagner'in ve başka paralı yabancı savaşçıların, NOC'un Şerara  tesisine yönelik utanç verici müdahalesi üzerine NOC'un duyduğu derin endişeyi  paylaştıkları" belirtilen büyükelçilik açıklamasında, bu müdahalenin, "Libya'nın  egemenliği ve refahına doğrudan saldırı olduğuna" dikkat çekildi.
 
Açıklamada, ayrıca, "Libya petrolü yabancı devletlerin çıkarlarının  rehinesi olarak kaldığı müddetçe, Libya'nın ekonomik olarak düzelmesi, kamu  sektör borçlarının ödenmesi, altyapının geliştirilmesi ve kritik gıda ve ilaç  masraflarının karşılanması bir o kadar uzun sürecek." denildi.
 
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
"Sorumlu aktörlerin BM öncülüğündeki ateşkes görüşmelerine geri  dönmesi, dış müdahalenin son bulmasını istemeleri, aynı şekilde NOC'un üretim  faaliyetlerine devam etmesine acilen izin verilmesi, Libya'nın egemenliğinin  yeniden tesisi için kritik bir adım ve daha fazla dış manipülasyon ve askeri  eylemleri engellemek için önemli bir koruyucudur."
 
Rus paralı askerlerinin Libya petrolüne müdahalesi
Libya'da petrolün çıkartılması, işlenmesi, dağıtımı ve ihracatıyla  yetkili NOC'tan bugün yapılan yazılı açıklamada, Rus ve diğer uyruklardan paralı  askerlerin dün akşam Şerara Petrol Sahası'na girdikleri ve bundan büyük endişe  duyulduğu ifade edilmişti.
 
Kremlin Sarayı'nın yemek işini yönettiği için "Şef" lakabıyla anılan  Yevgeny Prigozhin'e ait güvenlik şirketi Wagner grubu, Suriye, Ukrayna, Libya ve  Afrika ülkelerinde paralı askerleri ve siyasi faaliyetleriyle tanınıyor.
 

ETİKETLER

ABD Rus Wagner Libya