ABD'den, Irak'a, İran'dan gaz ithalatı için 45 günlük muafiyet

AA |  09 Kasım 2018 Cuma - 0:43 | Son Güncelleme : 09 11 2018 - 0:43

ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği, Irak’a, Washington’un yaptırımlarına tabi tutulan İran'dan doğal gaz ithalatına devam etmesi için 45 günlük muafiyet tanındığını duyurdu.


Büyükelçiliğin Facebook sayfasından yayımlanan bir videoda, "ABD,  İran'dan doğal gaz almaya devam etmesi için Irak'a 45 günlük geçici bir muafiyet  sağladı." denildi.
 
Bazı büyükelçilik yetkililerinin Arapça konuştuğu videoda ayrıca,  "ABD'nin yaptırımları halkı değil, İran rejiminin davranışlarını hedefliyor."  ifadeleri yer aldı.
 
Irak, elektrik santrallerine yakıt temini için İran'dan gaz ithal  ediyor.
 
Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, önceki günlerde ülkesinin ABD'nin  İran'a uyguladığı yaptırımlardan muaf tutulduğunu çünkü bölgesel çekişmede  tarafsız olduğunu söylemişti.
 
ABD, 5 Kasım itibarıyla devreye giren yaptırım paketinin ikinci  aşaması kapsamında 50 İran bankasıyla 700'den fazla şirket ve kişiyi yaptırım  listesine eklemişti.
 
ABD yönetimi, Türkiye, Güney Kore, İtalya, Yunanistan, Çin, Tayvan Hindistan ve Japonya'ya 180 gün daha İran ile petrol ticareti konusunda muafiyet  tanındığını duyurmuştu.

ETİKETLER