ABD'den İdlib açıklaması: Hazırlığa dair birçok kanıt var

AA |  07 Eylül 2018 Cuma - 0:25 | Son Güncelleme : 07 09 2018 - 1:33

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Suriye'nin İdlib kentindeki son duruma ilişkin, "İdlib'de durum çok tehlikeli, kimyasal silah hazırlandığına dair birçok kanıt var." dedi.


ABD'nin başkenti Washington'da basın mensuplarına değerlendirmelerde  bulunan Jeffrey, İdlib'deki durumun kötü olduğunu söyledi.
 
Kısa süre önce Türkiye, İsrail ve Ürdün'ü ziyaret eden Jeffrey,  "İdlib'de durum çok tehlikeli; (İdlib için) kimyasal silah hazırlandığına dair  birçok kanıt var." şeklinde konuştu.
 
Beşşar Esed'in durumuyla ilgili de konuşan Jeffrey, "Suriye'de Esed'in  yönetici olarak bir geleceği yok." ifadesini kullandı, ancak Esed'den kurtulmanın  ABD'nin işi olmadığını belirtti.
 
ABD'nin İdlib'e yönelik herhangi bir hava harekatı düşünüp düşünmediği  sorusuna Jeffrey, "ABD, DEAŞ'ı tamamen bitirene kadar Suriye'de kalacaktır; bu da  biraz zaman alacaktır." yanıtını verdi. Jeffrey, Suriye'de DEAŞ'ı bitirene kadar  kalma konusunda ABD Başkanı Donald Trump'ın da aynı şekilde düşündüğünü söyledi.
 
Suriye'nin geleceği için Birleşmiş Milletler (BM) ve müttefiklerin de  dahil olduğu barış sürecinin hayata geçirilmesinin zamanının geldiğini kaydeden  Jeffrey, Rusya ve Esed rejimi kuvvetlerinin girişeceği bir saldırının, bölgedeki  tansiyonu "pervasızca artıracağını" savundu.
 
Jeffrey, 1-4 Eylül'de sırasıyla İsrail, Ürdün ve Türkiye'de temaslarda  bulunmuştu.