ABD'den flaş Türkiye açıklaması!

AA |  26 Şubat 2020 Çarşamba - 23:53 | Son Güncelleme : 26 02 2020 - 23:53

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, ülkesinin, Suriye'nin kuzeydoğusunda Türkiye sınırına yakın bölgelere bir daha asker konuşlandırma planının olmadığını bildirdi.


Orgeneral Milley, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Temsilciler  Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesinde 2021 savunma bütçesine ilişkin soruları  yanıtladı.
 
"ABD'nin Suriye'deki askeri varlığına" ilişkin sorulara yanıt veren  Milley, Barış Pınarı Harekatı öncesinde, harekat bölgesindeki Özel Kuvvetler  askerlerinin çekildiğini ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) harekatıyla da sınır  bölgelerindeki askerlerin doğuya kaydırıldığını hatırlattı.
 
Milley, "Suriye'deki misyonumuz değişmedi. Misyonumuz, Suriye'nin  doğusunda DEAŞ ile yapılan mücadeledir. Türkiye-Suriye sınırına bir daha asker  konuşlandırma konusunda ne niyetimiz ne de planımız var." diye konuştu.
 
Bakan Esper de ABD'nin misyonunun, şu anda sadece ülkenin doğusundaki  petrol bölgelerinde, terör örgütü DEAŞ'ın tekrar ortaya çıkmasını engellemek  olduğunu vurgulayarak, "Sınır bölgesine asker göndermemiz şu aşamada olası  görünmüyor." dedi.
 
Bir kongre üyesinin, "ABD'nin bir daha Suriye iç savaşına karışıp  karışmayacağı" sorusuna Esper, "Bu yönde bir tartışmanın olmadığı" yanıtını  verdi.
 
ABD, Suriye'nin doğusunda SDG ismini kullanan YPG/PKK terör örgütüne  destek vermek üzere 600 asker bulunduruyor.
 

ETİKETLER

ABD Mark Milley Türkiye