ABD'den flaş karar! Engellemeye başladı

AA |  15 Eylül 2018 Cumartesi - 19:25 | Son Güncelleme : 15 09 2018 - 19:31

Son dönemlerde Filistin'e karşı attığı adımlarla gündeme gelen ABD'nin Filistin ile İsrail arasında ilişki kurulması için yapılan sivillere yönelik programlara harcadığı milyonlarca doları da engellemeye başladığı bildirildi.


New York Times'ın görüştüğü eski ve yeni devlet yetkilileri, ABD'nin  Filistin'e yaptığı her türlü yardımı durdurma kararı kapsamında, Filistin ve  İsrail halklarını bir araya getirerek ilişkileri geliştirmeyi hedefleyen  programlara ayırdığı fonları bir bir durdurma kararı aldığını ve ülkenin  Filistinlilere yönelik son yardımları da bitireceğini söyledi.
 
Trump yönetiminin Filistinli sivillere yönelik artık fon ayırmayı  reddettiği programlar arasında ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), Çatışma  Yönetimi ve Yatıştırma Programı, Doğu ve Batı Kudüs'teki çocukları bir araya  getiren Kids4Peace (Barış için çocuklar) gibi programların bulunduğu kaydedildi.
 
Yetkililer, yapılan fon kesintileri sonucunda sadece İsrailli Yahudi  ve Arapların ABD'nin yardımından yararlanabileceğinin altını çizdi.
 
USAID'den yapılan açıklamada da "Ajans şu anda Trump yönetiminin  Filistin'e yardım konusunda aldığı son kararlar nedeniyle Batı Şeria ve  Gazze'deki Filistinlilere ulaşamıyor." ifadesine yer verildi.
 
Söz konusu programlar, ABD bütçesinden ayrılan milyonlarca dolarla  özellikle genç Filistinliler ile İsrailliler arasında birebir iletişim kurulması  için Batı Şeria ve Gazze gibi bölgelerde çalışmalar yürütüyor.
 
"Diplomasi başarısızlığı"
 
Yetkililer, uzun yıllardır hem Cumhuriyetçi hem de Demokratik ABD  yönetimlerinin Filistin ve İsrail için en önemli arabulucu olduğunu dile  getirerek, son dönemlerde bu konuda Trump'ın aldığı kararları "diplomasi  başarısızlığı" olarak niteledi.
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi  Jason Greenblatt da New York Times'ın haberini resmi Twitter hesabından  paylaşarak, "İsrailliler ve Filistinliler özellikle çocuklar arasında ilişki  kurulmasının önemine inanıyorum. Eğer Filistin, görmediği bir planı görmeden  reddetmeye ve kınamaya devam ederse hem Filistinli hem de İsrailli çocuklar  kaybedecek ve tüm bu programların bir anlamı kalmayacak. Umarım Filistin  anlaşmaya yanaşır, bekleyip görelim."  yorumunda bulundu.
 
Daha önce elçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı alan, ardından  Filistinlilere yapılan yardımları keseceğini duyuran Trump yönetimi son olarak  1994'te Washington'da açılan FKÖ ofisinin kapatılacağını da açıklamıştı.
 
Bu kararların, Filistinlilere düşmanca tavrın yansıması olduğunu  vurgulayan uzmanlar, ayrıca ABD'nin bu uygulamalarla "Filistin yönetimine kendi  vizyonu ve planlarını dayatmaya çalıştığını, bu şekilde Filistinlileri Yüzyılın  Anlaşması'nı kabul etmeye zorladığını" dile getiriyor.
 
  
 
 
 
 

ETİKETLER