ABD'den Filistinlilerin korunmasını isteyen BMGK adımına engel

AA |  07 Şubat 2019 Perşembe - 8:47 | Son Güncelleme : 07 02 2019 - 8:47

ABD, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentindeki Uluslararası Geçici Mevcudiyet Gücü'nün (TIPH) görev süresini uzatmama kararının ardından, Filistinlilerin korunmasını isteyen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) adımına karşı çıktı.


BM Güvenlik Konseyi'nin iki geçici üyesi Kuveyt ve Endonezya, konseyden İsrail'in (TIPH) tek taraflı kararından endişe duyulduğunu belirten ve  Filistinlilerin korunması çağrısı yapan ortak bir açıklama yayımlamasını istedi.
 
ABD ise İsrail'e El Halil'de Filistinlilerin korunması çağrısı yapan  BM Güvenlik Konseyi açıklamasına engel oldu.
 
ABD'nin itirazı üzerine açıklama kabul edilmedi. BMGK açıklamaları 15  üyeli konseyde oy birliğiyle kabul ediliyor.
 
Taslakta ayrıca İsrail'in Filistin'deki yerleşim yerlerinin  uluslararası hukuku ihlal ettiği belirtiliyor ve iki devletli çözüm çağrısı  yineleniyordu.
 
İsrail, görev süresi geçen ay sona eren El Halil kentindeki TIPH'nin,  görev süresini uzatmayacağını duyurmuştu. Başbakan Binyamin Netanyahu, "Bize  karşı çalışan bir uluslararası gücün varlığına izin vermeyeceğiz." açıklamasında  bulunmuştu.
 
TIPH, El Halil'deki Filistinliler için güvenlik duygusu yaratmak ve  istikrarın sağlanmasına destek için Filistin yönetimi ve İsrail'in davetiyle  1997'den bu yana bölgede bulunuyor.
 
Bünyesinde Danimarka, İtalya, Norveç, İsveç, İsviçre ve Türkiye'den  gözlemcilerin bulunduğu misyon, bölgede uluslararası anlaşmaların ihlal edilmesi  durumunu gözlemleyerek, buna ilişkin raporlar hazırlıyor.
 

ETİKETLER

ABD BMGK Filistin