ABD'den Filistin boykotu!

AA |  20 Mart 2017 Pazartesi - 18:47 | Son Güncelleme : 20 03 2017 - 18:47

ABD, İnsan Hakları Konseyi'nin 34. oturumunda ele alınan "Filistin topraklarındaki insan hakları durumu"nun ele alındığı toplantıya katılmadı


ABD, İsviçre'deki Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre  Ofisi'nde devam eden İnsan Hakları Konseyinin 34. oturumunda ele alınan "Filistin  ve işgal altındaki diğer Arap topraklarındaki insan hakları durumu"nun ele  alındığı toplantıya katılmayarak boykot etti. 
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Geçici Sözcüsü Mark Toner, ABD'nin, BM Cenevre  Temsilciliği vasıtasıyla yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin Filistin ve işgal  altındaki Arap topraklarındaki insan hakları ihlallerinin konu edildiği 7. gündem  maddesine "güçlü ve tartışmasız biçimde" karşı durduğunu belirtti.
 
Toner, konseyin bugünkü faaliyetinin "İsrail'e karşı uzun süredir  devam eden ön yargının bir parçası" olduğunu ileri sürdü.
 
Bu gündem maddesinin uzun süredir gündemde kalmasının konseyin  güvenilirliğini tehdit eden en büyük unsurlardan birini oluşturduğunu iddia eden  Toner, ABD'nin konseyin "Filistin ve işgal altındaki diğer Arap topraklarındaki  insan hakları durumu"nun ele alındığı birleşimine katılmama kararı aldığını  açıkladı.
 
Toner, ABD olarak konseyin konuyla ilgili bu hafta içinde alacağı  kararların tamamına karşı oy kullanacaklarını ve diğer ülkeleri de aynı yönde  teşvik edeceklerini ifade etti.
 
 Konseyin bugünkü toplantısını ABD'nin yanı sıra İsrail de boykot  etti.
 
Filistin'den uyarı
 
Konsey toplantısına katılan Filistinli yetkililer ise boykotun işgalci  İsrail'in insan hakları ihlallerini sürdürmesini ve bu ihlallerin cezasız  kalmasını cesaretlendireceği uyarısında bulundu.
 
Toplantıya, video mesajla katılan BM'nin işgal altındaki Filistin  Topraklarındaki İnsan Hakları Özel Raportörü Michael Lynk de İsrail'in Gazze'deki  ablukası ile Filistin geneli ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki insan  hakları ihlallerini detaylı şekilde anlattı.
 
Avrupa Birliği'nin (AB) de temsil edildiği toplantıda İslam İşbirliği  Teşkilatı adına Pakistan, Afrika Grubu adına Tunus, Arap Ligi adına Irak,  Bağlantısızlar Hareketi adına Venezuela ve Türkiye'nin yanı sıra birçok ülke  temsilcisi söz alarak İsrail'in insan hakları ihlallerine ilişkin görüşlerini  açıkladı.
 
BM İnsan Hakları Konseyinin  27 Şubat'ta başlayan, 24 Mart'a kadar  devam edecek 34. oturumunda başta Suriye, Myanmar, İsrail işgali altındaki  Filistin toprakları, İran, Eritre ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti olmak üzere  insan hakları uygulamaları konularında 45 ülke tarafından hazırlanan 100'den  fazla rapor değerlendiriliyor.
 
ABD konseyden ayrılabileceğini açıklamıştı
 
ABD'nin konseye yönelik tepkisinin, ABD Dışişleri Bakanı Rex  Tillerson'un, 15 Mart'ta, gerekli reformların yapılmaması durumunda ülkesinin BM  İnsan Hakları Konseyinden ayrılabileceğini açıklamasının ardından gelmesi dikkati  çekti.
 
Tillerson, Freedom House ve Better World Campaign gibi insan hakları  alanında faaliyet gösteren 8 sivil toplum örgütüne gönderdiği mektupta, "konseyin  özellikle İsrail aleyhindeki çıkışlarından rahatsızlık duyduklarını, konseyin  verim ve etkinliği konusunda da oldukça şüpheli olduklarını" kaydetmişti. Bu  örgütler ise 9 Şubat'ta Tillerson'a mektup yazarak ABD'nin BM İnsan Hakları  Konseyindeki etkinliğini sürdürmesini talep etmişti.
 
Tillerson'ın cevabı ve ülkesinin konseyin bugünkü toplantısını boykot  etmesi,  ABD'nin BM kurumundaki üyeliğinden ayrılmayı ciddi şekilde masaya  yatırdığı şeklinde değerlendiriliyor. 2006'da kurulan 47 üyeli BM İnsan Hakları  Konseyine ilk kez 2009'da seçilen ABD'nin şu anki üyeliği normal şartlarda  2019'da sona erecek.
 
ABD'nin bu tutumunun ardında Trump yönetiminin, ülkesinin BM  kurumlarına gönderdiği yıllık toplam 10 milyar doları azaltma istediğinin yattığı  da kaydediliyor. ABD basınına yansıyan bir başkanlık kararnamesi taslağında, ABD  yönetiminin, kriterleri karşılamamaları halinde BM kuruluşları ve diğer  uluslararası örgütlere fon desteğinin yüzde 40 kesileceği ifadesi yer almıştı.
 
BM sistemine en fazla katkı yapan diğer ülkeler yıllık ortalama 3,2  milyar dolarla İngiltere, 2,9 milyar dolarla Japonya, 2,1 milyar dolarla Almanya,  1,4 milyar dolarla Kanada, 1,3 milyar dolarla İsviçre, 1,2 milyar dolarla Norveç,  1,1 milyar dolarla Fransa, 1,1 milyar dolarla Hollanda ve 898 milyon dolarla  Brezilya olarak sıralanıyor.