ABD'den DEAŞ elebaşılarına hava saldırısı! Öldürüldüler

AA |  14 Kasım 2017 Salı - 23:00 | Son Güncelleme : 14 11 2017 - 23:02

Terör örgütü DEAŞ'ın elebaşılarından Yusuf Demir, kardeşi Ömer Demir, Ebu Yazin ve Abdullah Hajjaou'nun, DEAŞ karşıtı koalisyonun saldırıları sonucu öldürüldüğü bildirildi


ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü  Albay Ryan Dillon, aralarında terör örgütü DEAŞ'ın medya yetkilisi Yusuf Demir ve  kardeşi Ömer Demir'in de bulunduğu 4 DEAŞ elebaşının koalisyonun hava  saldırılarında öldürüldüğünü söyledi. 
 
Albay Dillon, video konferans yöntemiyle ABD Savunma Bakanlığına  (Pentagon) bağlanarak, Irak ve Suriye'de DEAŞ karşıtı operasyonlara ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.
 
Son 3 haftada 4 DEAŞ elebaşının koalisyonun saldırıları sonucu etkisiz  hale getirildiğini dile getiren Dillon, söz konusu teröristlerin öldürülmesiyle  terör örgütü DEAŞ'ın terörist istihdam etme ve Suriye ile Irak'ta saldırı  düzenleme kabiliyetine darbe vurulduğunu kaydetti.
 
Ryan Dillon, DEAŞ'ın Ortadoğu ve Avrupa'daki ağları ile ilişkisi  bulunan Yusuf Demir ve örgütün dış operasyonlarından sorumlu kardeşi Ömer  Demir'in 26 Ekim'de El Kaim yakınlarında koalisyona bağlı savaş uçakları  tarafından düzenlenen hava saldırılarında öldürüldüğünü dile getirdi.
 
Sözcü, koalisyonun 3 Kasım'da Mayadin yakınlarında düzenlediği hava  saldırısında da DEAŞ'ın üst düzey yetkilisi Ebu Yazin'in öldürüldüğünü açıkladı.
 
Koalisyonun 5 Kasım'da ise Elbu Kemal yakınlarında düzenlediği hava  saldırısında ise Abdullah Hajjaou'nun öldüğünü belirten Dillon, koalisyonun  bugüne dek 117 DEAŞ elebaşını öldürdüğünü belirtti.
 
Rejim henüz Elbu Kemal'i alamadı
 
Rusya Savunma Bakanlığının, ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun  Suriye'nin Elbu Kemal kentinden kaçan DEAŞ militanlarına yönelik saldırı  düzenlemediğine yönelik iddialarına da değinen Albay Dillon, "Rusya Savunma  Bakanlığının açıklamaları da hava saldırıları kadar isabetli." ifadelerini  kullandı.
 
Rusya'nın son zamanlarda "bazı başarısızlıklar yaşadığından dolayı"  ABD öncülüğündeki koalisyon hakkında "yalanlar uydurduğunu" öne süren Ryan  Dillon, "Rusya Savunma Bakanlığından gelen neredeyse her şey şüpheli ve yanlış"  suçlamasında bulundu.
 
Rusya'nın Halep'te 50'den fazla sivilin yaşamını yitirmesine neden  olan hava saldırısını ise "Rus ordusunun başarısızlığı" olarak niteleyen Dillon,  Moskova destekli Beşşar Esed rejiminin de Elbu Kemal kentini DEAŞ'tan aldığına  dair iddiaların da yanlış olduğunu savundu.
 
Albay Dillon, "Elbu Kemal'de savaş devam ediyor. Suriye rejiminin  söylediğinin aksine bölgeyi daha alamadılar." dedi.
 
Rusya Savunma Bakanlığı ise Twitter hesabından, ABD öncülüğündeki  uçakların DEAŞ konvoylarını vurmadığını gösteren hava araçlarından çekilmiş bir  fotoğrafı paylaştı. Bakanlık ayrıca, ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının Rus  uçaklarına bölgede önleme yaptığını iddia etmişti.
 
Bakanlık, paylaşıma ilişkin çeşitli iddialar üzerine fotoğrafı  silmişti.
 
Rakka'dan kaçan DEAŞ militanları olabilir
 
İngiliz BBC kanalının DEAŞ ile PKK/PYD arasındaki anlaşmaya ilişkin  haberi ile ilgili soruları da yanıtlayan Dillon, anlaşma çerçevesinde 3 bin 500  DEAŞ mensubu ailenin ve 300'den az sayıda da DEAŞ militanının şehirden  çıkarıldığını söyledi.
 
AA muhabirinin, koalisyon açıklamasının bir tahliye operasyonu ve  terör örgütü mensuplarının teslim olmasına ilişkin olduğunu, BBC haberinin ise  DEAŞ mensuplarının silahları ile Rakka'yı terk etmesine müsaade edilmesinden  bahsettiğini hatırlatması üzerine Ryan Dillon, anlaşmanın öncesinde 4-5 DEAŞ  militanının, sonrasında ise 100 civarında militanın teslim olduğunu öne sürdü.
 
Anlaşma çerçevesinde DEAŞ militanlarının serbest bırakılıp  bırakılmadığına yönelik soruya ise Dillon, "Yüzde 100 bir kesinlikle Rakka'dan  çıkan tüm savaşçıların tespit edildiğini söyleyemem. Ve gerek bu anlaşmaya  varırken veya öncesinde diğer sivillerle birlikte oradan çıkmayı başarmış ve  serbest kalmış birileri olabilir." şeklinde yanıt verdi.
 
Albay Dillon ayrıca, Rakka'dan ayrılan militanları havadan takip  ettiklerini, DEAŞ kontrolündeki alanlara gittiklerini gördükleri takdirde vurmaya  hazır olduklarını ifade etti.