ABD'den 7 Rus ajanına 'siber saldırı' suçlaması

AA |  04 Ekim 2018 Perşembe - 20:08 | Son Güncelleme : 04 10 2018 - 20:12

ABD Adalet Bakanlığı, 7 Rus istihbarat elemanını, "ABD ve müttefiklerine karşı kötü niyetli siber saldırılar yürütmekle" suçladı.


Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rus istihbarat  elemanlarına yönelik suçlamanın Pensilvanya eyaletindeki federal bir mahkeme  tarafından yapıldığı bildirildi.
 
Açıklamada, mahkeme tarafından haklarında bilgisayar korsanlığı,  elektronik dolandırıcılık, ağırlaştırılmış kimlik hırsızlığı ve kara para aklama  gibi suçlamalar yapılan Rus ajanların tümünün, Rus askeri istihbarat sevisi GRU  mensubu olduğu ifade edildi.
 
Amacın "dikkat dağıtmak" olduğu iddia edildi
 
Açıklamada ayrıca, yapılan siber saldırıların, "Rus yönetiminin spor  müsabakalarında dopingi desteklediği iddialarına yönelik dikkatleri başka yöne  kaydırmak amaçlı olduğu" savunuldu.
 
Adalet Bakanlığının açıklamasında, "Ajanların amacı Rusya'nın spor  müsabakalarında desteklediği doping programını ortaya çıkaran uluslararası  anti-doping örgütleri ve yetkililerinin çabalarını gayrı meşru hale getirmek,  çaldıkları bilgileri yayımlayarak dezenformasyon kampanyası oluşturmak ve diğer  ülke sporcularının yasaklı veya performans arttırıcı ilaçlar kullandığını iddia  ederek itibarlarına zarar vermek." ifadelerine yer verildi.
 
ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions da konuyla alakalı yaptığı açıklamada,  yapılan siber saldırı ve yanlış bilgilendirme kampanyasının ABD'nin güvenliğine  ve topluma büyük bir tehdit teşkil ettiğini ve Bakanlık olarak bu tip saldırılara  karşı adaleti sağlamaya ve ülkeyi korsanlardan ve dezenformasyondan korumaya  kararlı olduklarını aktardı.
 
Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), devlet destekli  doping programı uygulandığı gerekçesiyle 2015'in kasım ayında Rusya Atletizm  Federasyonunun üyeliğini askıya almıştı. Rus atletler, söz konusu ceza nedeniyle  geçen yıl düzenlenen Rio Olimpiyat Oyunları dahil birçok önemli organizasyona  katılamamıştı.
 
Rusya Atletizm Federasyonu Başkanı Dmitry Shylakhtin ise doping  skandalını kabul etmiş, konuyla alakalı özür dilemişti.
 
Zehirlenen Rus ajanını araştıran kurum da hedef alınmış
 
Öte yandan Bakanlık açıklamasında, sadece sporcular ve doping karşıtı  kuruluşların değil, ayrıca Amerikan elektrik şirketi Westinghouse, Kimyasal  Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ) ve İngiltere'de öldürülen eski KGB ajanı  Sergei Skripal ve kızının suikast girişiminde kullanılan zehri test eden bir  İsviçre laboratuvarının da Rus ajanlar tarafından hedef alındığı belirtildi.
 
İngiliz dış istihbarat servisi MI6 için çalıştığının ortaya çıkmasıyla  ülkesinde mahkum edilen, daha sonra casus takasıyla İngiltere'ye gelen Rus ajan  Skripal ile kızı Yulia, 4 Mart'ta Salisbury'de bir bankta bilinçlerini yitirmiş  halde bulunmuştu.
 
İngiltere, Skripal ile kızının zehirlenmesinde, Rusya tarafından imal  edildiği ileri sürülen, askeri nitelikte ve sinir sistemi üzerinde etkili bir  kimyasal maddenin kullanıldığının kesinlik kazandığını duyurmuştu.
 

ETİKETLER