ABD'den 22 milyar dolarlık denizaltı yatırımı

AA |  04 Aralık 2019 Çarşamba - 1:52 | Son Güncelleme : 04 12 2019 - 1:52

ABD Deniz Kuvvetleri, 9 Block V tipi denizaltı için 22 milyar dolarlık ihaleyi General Dynamic şirketine verdiğini açıkladı.


Deniz Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, "Donanma Deniz Sistemleri  Komutanlığı 2 Aralık'ta 8'i Virginia Sınıfı Taşıma Modüllü olmak üzere 9 Blok V  ihalesini General Dynamics Electric Boat şirketine verdi. İhaleye ek olarak 1  Virginia sınıfı denizaltı gemisi opsiyonu dahildir. Block V ihalesinin bedeli  2019'dan 2023 mali yılları arasında sabit fiyat ve teşvik ücretleri olmak üzere  22,2 milyar dolardır." bilgisi aktarıldı.
 
Deniz Kuvvetleri Genel Sekreter Vekili Thomas Modly yaptığı  açıklamada, denizaltıların ABD donanmasını önemli bir bileşeni olduğunu ve bu  ihalenin ABD'nin gelecekte küresel ölçekte denizlerde güçlü olmasını  sağlayacağını belirtti.
 
Denizaltı Programlarından Sorumlu Subay Tuğamiral David Goggins,  "Block V Virginia ve Virginia Sınıfı Taşıma Modüllü denizaltıları, donanma için  denizaltı kabiliyetinde bir çağ atlamak demektir. Bu tasarım değişimi filomuza  deniz altındaki üstünlüğümüzü sağlama imkanı verecektir." dedi.
 
Virginia Sınıfı Taşıma Modülleri ile gemilerin 12 Tomahawk füzesi  kapasitesini 40'a çıkaracağı belirtilirken, ABD'nin bu yatırımı Çin'e karşı  üstünlük sağlamak için yaptığı ifade ediliyor.
 
ABD donanmasında şu anda 18 Virginia sınıfı denizaltı bulunurken 10  Block IV denizaltı ise inşa ediliyor.
 
Virginia sınıfı denizaltıları, normal bir denizaltının yüzdüğünden  daha derin sularda yüzebilir; taaruz gemileri, denizaltıları, ağır savaş  gemilerine karşı kullanılabilirken aynı zamanda özel kuvvet operasyonlarına füze  saldırı desteği, istihbarat gözlem ve denizaltı mayın temizleme operasyonları da  icra edebiliyor.