ABD'deki FETÖ şebekesi: Bilal Ekşili

AA |  25 Temmuz 2019 Perşembe - 11:22 | Son Güncelleme : 25 07 2019 - 13:15

Bilal Ekşili, Fetullahçı Terör Örgütü'nün ABD Kongresi ile ilişkilerini yürüten lobici ekibin öne çıkan isimlerinden biri olarak biliniyor. İsmi, ABD-Türkiye ilişkilerinde S-400 ve F-35 gerginliği sırasında Türk medyasında bazı köşe yazılarına konu olan Ekşili, Indiana'daki Niagara Vakfı'nı 2007'de kurarak FETÖ yapılanmasında önemli rol oynadı. Başkentte "Washington Strategy Group Inc" adıyla yeni bir FETÖ lobi şirketinin kurucuları arasında yer alan Ekşili'nin ABD Ulusal Vergi İdaresi kayıtlarına göre yıllık maaşı 31 bin 592 dolar olmasına rağmen siyasi kampanyalara 38 bin dolar bağışta bulunduğu ortaya çıktı.


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) ABD  Kongresi ile ilişkilerini yürüten lobici ekipte öne çıkan isimlerin başında Bilal Ekşili geliyor. 
 
Linkedin hesabında Ekşili, kendini Mart 2019'dan beri "Yurttaş Savunma  için Ulusal Konseyi"nin (National Council for Civic Advocacy) yönetici müdürü  olarak tanımlıyor.
 
Adını taşıyan şahsi internet sayfasında 2007'de Indiana'daki Niagara  Vakfını kurduğunu belirte Ekşili'nin sitede ayrıca eski ABD Başkanı Bill Clinton  ve eşi Hillary Clinton da dahil, Kongre üyeleri ve siyasi figürlerle çekilmiş  fotoğraflarını paylaştığı görülüyor.
 
Sosyal medya hesabı Twitter'ı aktif kullanan Ekşili'nin özellikle  Türkiye aleyhine olumsuz haber ve diğer FETÖ mensuplarının yazdıklarını  paylaşması dikkati çekiyor.
 
 
Ekşili, "koyu Gülenci" olarak tanımlanıyor
 
Ekşili hakkında eleştirel bir blog da bulunuyor. "Gülen'in  Politikacıları" (gülenpoliticians) adlı blogda, Ekşili "koyu Gülenci" olarak  tanımlanıyor.
 
Sitede, Ekşili'nin Teksas merkezli FETÖ kuruluşu Turkuaz Konseyinin  eski Başkanı Kemal Öksüz'ün yerine geçtiğine işaret edilerek, şu ifadelere yer  veriliyor:
 
"Bilal'in, Teksas'taki Turkuaz Konseyinin Başkanı Kemal Öksüz'ün  yerindeki görevi 18 aydan daha kısa sürdü. Kemal Öksüz, ABD'den kaybolurken  Washington DC'deki siyasi manzara Gülenistler için değişti. Artık Beyaz Saray'a  davet edilmiyorlar veya ramazan yemeğine sponsor olmuyorlar. ABD Meclis Etik  Komitesindeki kapsamlı soruşturmaların ardından çoğu politikacı Gülen Hareketi  lobisinden uzak duruyor."
 
ABD Kongresine yalan beyanda bulunarak suç işlemekten aranan Öksüz,  kaçtığı Ermenistan'da yakalandıktan sonra ABD'ye getirilerek, Washington'da hakim  karşısına çıkarılmış, 2 yıl denetimli serbestlik ve 20 bin dolar para cezasına  çarptırılmıştı.
 
"Usulsüz siyasi bağışlarda" adı geçti
 
Ekşili'nin adı, ABD'nin USA Today gazetesinde Kasım 2015'te çıkan  haberde, FETÖ mensuplarının ABD Kongresi üyelerine yönelik düzenlediği usulsüz  seyahatleri ve siyasi bağışları inceleyen araştırma gündeme geldi.
 
USA Today, FETÖ mensuplarının orta gelir düzeyine rağmen okullarda  veya sivil toplum örgütlerinde çalıştığı tespit edilen birçok kişiden  siyasetçilere yüksek bağışlar yaptıklarını aktardı.
 
Örnek verilen isimlerden biri olarak da Ekşili'nin, ABD Ulusal Vergi  İdaresi (IRS) kayıtlarına göre, yıllık maaşı 31 bin 592 dolar olmasına rağmen,  Federal Seçim Komisyonu kayıtlarında 2010'dan beri siyasi kampanyalara tam 38 bin  dolar bağışta bulunduğu yazıldı.
 
Başkentte yeni FETÖ lobisi kurucuları arasında
 
ABD Kongresindeki ilişkilerini sürdürmek isteyen FETÖ'nün, Eylül  2016'da Başkentte "Washington Strategy Group Inc" adlı lobi şirketinin kurucuları  arasında Ekşili'nin de ismi yer aldı.
 
Kongre kayıtlarına göre, Washington Strategy Group Inc, 30 Ocak  2017'de "Türk muhalefeti" adına, bir başka lobi şirketi olan "The Estopinan Group  LLC"ye alt yüklenici oldu. Söz konusu belgede, FETÖ'nün lobi şirketinin faaliyet  alanı olarak "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'deki insan hakları  ihlallerine karşı Türk-Amerikan sivil muhalefeti" ibaresi yer aldı.
 
Washington Strategy Group'un daha sonra Trump yönetimine yakın olduğu  iddia edilen New York merkezli lobi şirketi "Gotham Hükümet İlişkileri ve  İletişim" ile 50 bin dolar vekalet ücreti ve aylık 20 bin dolar karşılığında  sözleşme imzaladığı ortaya çıktı.
 
ABD-Türkiye S-400 gerginliğinde de adı geçti
 
Ekşili'nin ismi en son, ABD-Türkiye ilişkilerinde S-400 ve F-35  gerginliği sırasında Türk medyasında bazı köşe yazılarına konu oldu.
 
Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma füzesi alması üzerine ABD  Kongresine sunulan Ankara'ya F-35 savaş uçaklarının teslimatını yasaklayan  tasarıya öncülük eden 4 senatörün, FETÖ lobicilik şirketi ve Ekşili ile yakın  ilişkilerine dikkat çekilmişti.
 
Ekşili'nin söz konusu senatörlerin, S-400 ve F-35 konularıyla ilgili  twitlerini ve haberlerini paylaşması da gözlerden kaçmadı.
 

ETİKETLER

ABD FETÖ Bilal Ekşili