ABD, DEAŞ Sözcüsü El-Muhacir'in öldürüldüğünü duyurdu

AA |  29 Ekim 2019 Salı - 1:01 | Son Güncelleme : 29 10 2019 - 1:01

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, DEAŞ Sözcüsü Ebu Hasan el-Muhacir'in, Suriye'nin Cerablus kenti yakınlarında önceki gün gerçekleştirilen bir operasyonla öldürüldüğünü duyurdu.


Adı açıklanmayan üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Amerikan  medyasına El-Muhacir'in öldürülmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.
 
DEAŞ lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin halefi olarak gösterilen  El-Muhacir’in, Suriye'nin Cerablus kenti yakınlarında yapılan bir operasyonla  öldürüldüğünü ifade eden yetkili, operasyonun Amerikan Özel Kuvvet askerleri  tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.
 
Yetkili, operasyonla ilgili detay vermezken, ABD Savunma Bakanlığı ise  konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.
 
Saldırı, sahadan doğrulandı
 
Öte yandan Cerablus'taki AA muhabirinin bildirdiğine göre, ABD Hava  Kuvvetleri, Cerablus ilçesinde önceki gün 19:30 sularında, yolda seyreden 2 mazot  tankerini füzelerle vurdu.
 
Saldırı sırasında meydana gelen patlamalar üzerine bölgeye intikal  eden Suriye Milli Ordusu askerleri, vurulan tankerlerin içinde 3 ceset buldu.  Yapılan incelemelerde ölenlerden birinin terör örgütü DEAŞ’ın elebaşlarından  El-Muhacir olduğundan şüphelenildi.
 
Söz konusu şahsın, tankerlerden birinin içine özel olarak yapılmış  gizli bölmeye saklandığı ve burada yanarak öldüğü anlaşıldı.
 
Rum Ortodoks Kilisesi ve müptelalıktan DEAŞ'ın zirvesine
 
Kanadalı gazeteci Graeme Wood’un 2016 yılında "Yabancıların Yolu:  IŞİD’le Rastlaşma" isimli kitabı yayımlandıktan sonra yazar mart 2017’de The  Atlantic dergisi için "The American Climbing the Ranks of ISIS" isimli bir makale  aldı.
 
Wood’un verdiği bilgilere göre, Ebu Hasan El-Muhacir kod adıyla  bilinen kişinin asıl adı John Georgelas. Kökleri Girit Adası’na uzanan Georgelas,  Hıristiyan olarak büyüdü ve bir dönem Rum Ortodoks Kilisesine bağlandı. Ancak  lisede kötü bir öğrenciydi ve uyuşturucu müptelası oldu.
 
2001’de, 11 Eylül saldırılarından kısa bir süre sonra Georgelas, bir  camide İslam dinini seçerek Yahya adını aldı. Birkaç ay içinde Arapça öğrenmek  için Şam’a giden El-Muhacir, tasavvufa ilgi gösterirken radikal öğretilere merak  saldı. İki yıl sonra İngiltere’den Tania isimli bir kadınla evlendi. ??2004  yılında eşiyle ABD’ye döndü.
 
Burada bilgisayar korsanlığından 3 yıl hüküm giyen El-Muhacir, 2011’de  ailesiyle Mısır’a gitti ve burada 3 yıl yaşadı. Kendisine popülarite sağlayan bir  çevre edindi. Mısır’da 2013 temmuzundaki askeri darbe üzerine buradan ayrıldı.  ??Terör örgütü DEAŞ’a sempati gösteren yazılar yazdı. 2015 yılında DEAŞ’ın sözde  başkenti Hakka iline gidip örgütün elebaşlarının gözüne girdi. DEAŞ’ın İngilizce  propagandalarının sorumluğu kendisine verildi.
 
El-Muhacir, örgütün vahşi yöntemlerini ve tekfirci düşünceyi katı  şekilde savunan yazılar yazıp yoğun bir propaganda kampanyası yürüttü.
 
Selefi Adnani öldürülünce, örgüt 2016 yılı sonunda “sözcülük” görevine  Muhacir’in geldiğini duyurdu. Terörist elebaşlarından Muhacir, yaklaşık 3 yıldır  söz konusu görevi yürütüyordu.
 
  
 

ETİKETLER