ABD'de terör örgütü YPG krizi! Birbirine girdiler...

AA |  23 Ekim 2019 Çarşamba - 12:50 | Son Güncelleme : 23 10 2019 - 12:50

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile YPG/PKK/SDG'nin üyeleri arasında gergin geçen görüşmelerin yapıldığı bildirildi. Bir kaynağın, ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Joel Rayburn'ün bu görüşmelerden birinde YPG/PKK/SDG üyelerine bağırdığını ve çevirmenin yüzüne kalem fırlattığını aktardığı ifade edildi. Trump'ın oteli Kürtler için anma etkinliğini iptal etti.


ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye politikasını yöneten  Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile YPG/PKK/SDG'nin üyeleri arasında gergin geçen  görüşmelerin yapıldığı bildirildi.  The National Interest'in çeşitli kaynaklardan edindiği bilgilere  dayandırdığı özel haberinde, YPG/PKK/SDG'nin üyeleriyle ABD Dışişleri Bakanlığı  yetkilileri arasında kapalı kapılar ardında gergin geçen görüşmelerin yapıldığı,  bir keresinde bir dışişleri bakanlığı yetkilisinin bağırarak çevirmenin yüzüne  kalem fırlattığı belirtildi.
 
 ABD Dışişleri Bakanlığının, üst kademedeki üyelerini fırçalayarak  YPG/PKK/SDG'yi defalarca Suriye'deki muhalif unsurla çalışmaya zorladığı  kaydedilen haberde, olaydan ilk elden haberi olan bir kaynağın, Suriye özel  temsilcisi olan ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Joel Rayburn'ün bu görüşmelerden  birinde YPG/PKK/SDG üyelerine bağırdığını ve çevirmenin yüzüne kalem fırlattığını  aktardığı ifade edildi. Olaylardan dolaylı bilgi sahibi olan iki kaynağın da bu vakayı teyit  ettiği kaydedildi. Habere göre, kaynaklardan biri, "Rayburn'ün Suriyeli muhalif grupları  sevdiğini, bu grupların İran'a karşı koyabileceğini düşündüğünü" söyledi.
 
İlk etapta The National Interest'in haberini çarşamba gününe kadar  yayınlamaktan kaçınmasını isteyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün, bu sürenin,  "anlamlı, faydalı cevaplar" için "birkaç farklı kaynaktan bilgi edinilmesini"  mümkün kılacağını izah ettiği, bundan bir buçuk saat sonra ise "SDG'den (SDG  adını kullanan YPG/PKK), Suriye Müzakere Komisyonu ve Beyaz Baretliler dahil  olmak üzere geniş kesitten ilgili taraflarla diyaloğa girmesini istedikleri"  açıklamasını yaptı.
 
Trump'ın oteli Kürtler için anma etkinliğini iptal etti
 
Uluslararası Sınır İttifakı (FAI) isimli Hristiyan bir yardım kuruluşu  tarafından ABD Başkanı Donald Trump'ın Washington'daki Trump International  Hotel'de Kürtler için yapmayı planladığı anma etkinliği otel tarafından iptal  edildi.
 The Washington Post gazetesinde yer alan habere göre, Orta Doğu'ya  tıbbi yardım da sağlayan Hristiyan yardım kuruluşu FAI'nın yöneticisi Charlene  Struebing, otel personelinin Kürtler için anma etkinliğinin "güvenlik endişesi"  nedeniyle iptal edildiğini söylediğini aktardı. Washington Emniyet Biriminden bir yetkili, bu etkinlikle ilgili  herhangi bir güvenlik tehdidi bilgisi almadıklarını söyledi. FAI'nın kurucusu Dalton Thomas, etkinliğin iptal edilme nedeninin  "anlaşılmaz" olduğunu ifade etti. Etkinliğin, pazar günü Grand Hyatt Washington Hotel'de yapılacağı  belirtildi.