ABD'de tehlike kapıda! Florence kasırgası sahile ulaştı

13 Eylül 2018 Perşembe - 0:43 | Son Güncelleme : 13 09 2018 - 6:29

Amerika'da Florence kasırgası ilerliyor. Kasırga 215 km hızla sahile ulaştı. Dev dalgalar oluştu.


İnsanlar iç bölgelere yolculuğa başladı
 
Yaklaşan kasırga nedeniyle Güney Carolina, Kuzey Carolina ve Virginia eyaletlerinde tahliye emri verilenlerin sayısı 1,7 milyonu buldu.
 
Ayrıca, kasırganın 5,4 milyon kişinin yaşadığı alanda etkili olacağı belirtilirken, insanlar iç bölgelere yolculuğa başladı.
 
Güney Carolina, Kuzey Carolina ve Virginia'nın kıyı kesimlerindeki marketler ve benzin istasyonlarından insanlar büyük miktarda alışveriş yaparken, bazı yollar da tek yöne düşürüldü.  
 
Trump'tan videolu uyarı
 
ABD Başkanı Donald Trump, resmi Twitter hesabından yayımladığı videoda, Florence'in ABD'nin doğusunda görülen en şiddetli kasırga olabileceğine işaret ederek, "Kasırgayla oyun oynamayın, o gerçekten çok büyük." uyarısında bulundu.
 
Kasırga için tüm hazırlıkların yapıldığına işaret eden Trump, "Güvende olmanızı istiyorum. Kasırganın yolundan çekilin. Yerel yetkililerin yaptığı tahliye emrine uyun." çağrısı yaptı.
 
Trump kasırganın beklenenden "daha kötü" olacağını belirtti. 
 
Florence'e "Mike Tyson" benzetmesi
 
Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı yöneticilerinden Jeff Byard da yaptığı açıklamada, ABD'nin "en asi" boksörlerinden Mike Tyson'a atıfta bulunarak, "Bu hafif bir rüzgar olmayacak. Florence Carolina kıyısına Mike Tyson yumruğu gibi inecek." ifadesini kullandı.
 
Byard, "Bugün tahliyeler için uygun olan son gün." diye konuştu. 

ETİKETLER