ABD'de korkulan oldu! Vaka sayısı yükselişe geçti

AA |  28 Haziran 2020 Pazar - 18:18 | Son Güncelleme : 28 06 2020 - 18:18

ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, ülkede yeni tip corona virüs (Kovid-19) vaka sayısının son günlerde yeniden yükselişe geçtiğini söyledi.


ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, CNN televizyonunda Jake Tapper'ın sunduğu "State of Union"  programında, ülkedeki Kovid-19 salgınına ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi.
 
Özellikle güney ve batı eyaletlerde vaka sayılarının hızlı şekilde  arttığına işaret eden Azar, "Ülke şu anda birkaç ay önce pandeminin zirve yaptığı  dönemden farklı bir durumda. Aşı ve tedavi çalışmaları ilerliyor ancak salgının  yayılmasını yavaşlattığımız devir kapanıyor." ifadesini kullandı.
 
Herkesin sorumluluk alarak maske ve sosyal mesafe kurallarına itaat  etmesi gerektiğinin altını çizen Azar, vakaların ülkedeki "normalleşme" sürecine  bağlı olarak artışa geçtiği iddialarını da yanıtladı.
 
Azar, "Vakaların artmasının nedeni normalleşme değil. Birçok eyalette  normalleşme sürecine henüz çok yeni başlayan topluluklarda bile vakalar artıyor.  Vakaların artış nedenini derinlemesine incelemeliyiz ancak şurası kesinki kendi  davranışlarımıza dikkat etmeli, sosyal mesafeyi koruduğumuz ve maske  taktığımızdan emin olmalıyız." diye konuştu.