ABD'de hücresinde biber gazıyla müdahale edilen siyahi mahkum öldü

AA |  04 Haziran 2020 Perşembe - 18:32 | Son Güncelleme : 04 06 2020 - 18:32

ABD'nin New York şehrinde bir cezaevindeki siyahi mahkumun, hücresinde biber gazıyla müdahale edilmesi sonucu yaşamını yitirdiği bildirildi.


Federal Cezaevleri Bürosundan yapılan açıklamada, Brooklyn'deki  cezaevinde 35 yaşındaki Jamel Floyd adlı mahkumun, hücrenin içinde barikat  kurduğu ve hücre kapısının camını kırmak için metal bir nesne kullandığı  belirtildi.
 
Açıklamada, yıkıcı hale dönüştüğü, kendisine ve etrafındakilere  potansiyel olarak zararlı hale geldiği belirtilen Floyd’a, görevli personelin  biber gazıyla müdahale ettiği kaydedildi.
 
Müdahalenin ardından tepkisiz kalan Floyd'un hastaneye kaldırıldığı  ifade edilen açıklamada, siyahi mahkumun burada hayatını kaybettiği bildirildi.
 
Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
 
George Floyd'un gözaltında öldürülmesi
Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs'ta Minneapolis  kentinde dolandırıcılık şüphesiyle polisler tarafından gözaltına alınırken bir  polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes  alamıyorum" diye yalvarmıştı.
 
Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı  hastanede hayatını kaybettiği belirtilirken, olayla ilgili görüntüler sosyal  medyada büyük tepki toplamıştı.
 
Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını  tekrar alevlendirmiş ve protestolar, olayların başladığı Minneapolis'ten ülke  genelinde pek çok kentte sıçramıştı.
 
Floyd protestolarında yaşanan şiddet ve yağmalamalar nedeniyle başkent  Washington ve New York da dahil en az 40 kentte gece sokağa çıkma yasağı  getirilirken 25'e yakın kentte de Ulusal Muhafız Birlikleri polise destek  sağlamak için devreye sokulmuştu.
 

ETİKETLER

ABD siyahi Floyd