ABD’de Florence kasırgasında ölenlerin sayısı 11’e yükseldi

İHA |  15 Eylül 2018 Cumartesi - 0:09 | Son Güncelleme : 16 09 2018 - 3:13

ABD'nin doğu yakasını vuran Florence kasırgasının etkili olduğu Kuzey ve Güney Carolina'da hayatını kaybedenlerin sayısı 11'e yükseldi.


Carolina kıyılarında Cuma gününden beri etkili olan Florence  kasırgası, karaya ulaştıktan sonra tropik fırtınaya dönüştü.
 
Tropik fırtınanın neden olduğu şiddetli yağış ve rüzgar, can  kayıplarına yol açtı. Yetkililer, Kuzey ve Güney Carolina eyaletlerinde hayatını  kaybedenlerin sayısının 11'e yükseldiğini açıkladı.
 
 
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey  Carolina'yı felaket bölgesi ilan ettiği ve gelecek hafta bölgeye ziyaret  düzenleyebileceği belirtilmişti.
 
Sel nedeniyle Kuzey ve Güney Carolina'da birçok evi su bastı.  Yetkililer, sel sularının bir metreye ulaşabileceği uyarısında bulunurken iki  eyalette bir milyondan fazla kişi elektriksiz kaldı.
 
Kuzey Carolina'nın Wilmington kentinde de şiddetli rüzgar nedeniyle  ağaçlar devrildi, sel yüzünden çok sayıda evi su bastı, sürücüler araçlarıyla  sular altında kalan yollarda ilerlemekte güçlük çekti.
 
 
 
Fırtına nedeniyle 2 binden fazla uçuş da iptal edildi.
 
 
 
10 milyon kişiyi etkileyebileceği belirtilen kasırganın, 170 milyar  dolarlık hasara neden olabileceği tahmin ediliyor.
 

ETİKETLER