Florence kasırgası etkisini göstermeye başladı

AA |  13 Eylül 2018 Perşembe - 18:25 | Son Güncelleme : 13 09 2018 - 22:20

ABD'nin tetikte beklediği, cumartesi günü karaya ulaşacağı tahmin edilen Florence kasırgasının yol açtığı şiddetli yağmur ve rüzgarlar kıyı kesimlerde hissedilmeye başlandı.


Ulusal Kasırga Merkezinden yapılan açıklamada, Kuzey ve Güney Carolina  eyaletlerinin kıyı kesimlerinde kasırganın neden olduğu şiddetli rüzgar ve  yağmurların hayati tehlike arz ettiği belirtildi.
 
Rüzgarın hızının saatte 128 kilometreye ulaşabileceği, Florence  nedeniyle okyanusta oluşan dalgaların boyunun da 4 metreye çıkabileceği  uyarısında bulunuldu.
 
 
Uzmanlar, kasırganın hızının kategori 2'ye düşmüş olmasına rağmen  bölgedeki etkisinin hala büyük olabileceğini tahmin ediyor.
 
AA Kuzey Carolina'yı görüntüledi
 
Kasırganın en çok hasara yol açması beklenen Kuzey Carolina'daki son  durum AA tarafından görüntülendi.
 
  
Dükkanların ve benzin istasyonlarının büyük çoğunluğunun kapalı olduğu  New Bern'de halen açık bulunan istasyon ve marketlerin önünde uzun kuyruklar  oluştu.
 
Şehrin bir kısmı okyanustan gelen şiddetli dalgalar nedeniyle sular  altında kalırken, şiddetli rüzgar ve sağanak da etkisini gösteriyor.
 
Yerel halk notlar yazdı
 
Kasırga nedeniyle acil durum ilan edilen kentte resmi daireler kapalı.  Bölgedeki postanenin kapısındaki "Postane, Florence geçene ve yeniden  elektriğimiz olana kadar açılmayacaktır." ibaresi dikkati çekti.
 
Ayrıca bölge sakinleri, kasırga için önlem olarak cam ve kapılarını  kapattıkları tahta levhalara notlar yazdı. Notlar arasında, "Blue Magnolina  (kenti) uzağa ak diyor." ifadesi bulunuyor, bir iş yerinin kapısında da "Kapalı.  Güvende kalın" yazısı yer alıyor.
 
Kasırga dolayısıyla otoyollarda da kasırga için uyarılar bulunuyor.
 
 
'BİNLERCE KİŞİ ÖLEBİLİR'
 
Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı Kuzey Carolina'yla birlikte Virgina ve Güney Carolina'yı da vurması beklenen kasırganın çok sayıda insanı öldürebileceğini duyurdu.
 

ETİKETLER