ABD'de Demokrat senatör taciz iddialarının ardından istifa edecek

AA |  07 Aralık 2017 Perşembe - 21:39 | Son Güncelleme : 07 12 2017 - 22:02

ABD'de Demokrat Partili Senatör Al Franken, hakkında çıkan "cinsel taciz" iddialarının ardından istifa edeceğini bildirdi.


Senatör Al Franken, iddialara ilişkin Kongre'de yaptığı konuşmada,  "Bundan birkaç ay önce bu ülke tarihinde yeni bir aşamaya geçtiğimizi hissettim.  En sonunda kadınların, erkeklerin kendilerine nasıl davrandığı yönündeki  itiraflarını dinlemeye başladık." ifadelerini kullandı.
 
"Daha sonra ise ben de bu tartışmaların konusu oldum." diyen Franken,  hakkındaki iddialarla ilgili de "Şoke oldum. Şu anda hakkımdaki iddiaları kabul  ettiğim yönünde bir algı oluşturuyor. Hakkımdaki iddiaların bazıları çok net bir  şekilde yanlış." diye konuştu.
 
Franken, iddiaların ardından istifa edeceğini belirterek, "Gelecek  haftalarda istifa edeceğim." dedi.
 
ABD'nin gündeminden düşmüyor
 
Son dönemde cinsel taciz iddiaları ülke gündeminden düşmezken, çok  sayıda siyasetçi ve sanatçı hakkında iddialar ortaya atılmıştı.
 
ABD'li film yapımcısı Harvey Weinstein ve ABD'li aktör Kevin Spacey'in  adının karıştığı taciz iddiaları Hollywood'u sarsmıştı.
 
Spacey'nin 1986'da 14 yaşındaki Amerikalı aktör Anthony Rapp'i taciz  ettiği iddia edilmişti. Hollywood'un ünlü isimleri Gwyneth Paltrow, Rose McGowan,  Angelina Jolie ve Ashley Judd dahil birçok kadın ise Weinstein'ın kendilerine  uygunsuz davranışlarda bulunduğu yönünde açıklamalarda bulunmuş, İngiliz sinema  oyuncusu Lysette Anthony 1980'li yıllarda Weinstein'ın cinsel saldırısına maruz  kaldığını ileri sürmüştü.
 
New York Times gazetesi de hakkındaki cinsel taciz iddiaları üzerine  soruşturma açtığı Beyaz Saray muhabiri Glenn Thrush'ın (50) görevinden  uzaklaştırıldığını açıklamıştı.
 

ETİKETLER