ABD'de "Cemal Kaşıkçı Yolu" için imza kampanyası!

AA |  08 Kasım 2018 Perşembe - 22:52 | Son Güncelleme : 08 11 2018 - 22:59

ABD'de iki ayrı düşünce kuruluşundan iki akademisyen, Washington’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliğinin bulunduğu sokağın isminin, "Cemal Kaşıkçı Yolu" olarak değiştirilmesi için imza kampanyası başlattı.


Düşünce kuruluşu Center for American Progress’den Michael Werz ve  American Enterprise Institute’den Gary Schmitt, "change.org" internet sitesinde  açtıkları "Washington'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği caddesi 'Cemal Kaşıkçı  Yolu' olarak değiştirilsin" adlı dilekçe ile imza toplamaya başladı.
 
Werz ve Schmitt, yaptıkları açıklamada, bu kampanya ile "Suudi  yetkililere bu tür davranışlarının tamamen kabul edilemez olduğunu hatırlatmak  istediklerini" söyledi.
 
"Bu cinayet, Amerikan basın özgürlüğü ilkesine katıksız bir saldırıdır"
 
Büyükelçilikteki Suudi yetkililerin her gün "Cemal Kaşıkçı Yolu"ndan  işe gidip gelmesini istediklerini belirten Werz ve Schmitt, böylece Suudi ve  Amerikan hükümetine mesaj verileceğini dile getirdi.
 
Werz ve Schmitt, "Büyük bir Amerikan gazetesiyle ilişkili bir  gazeteci, yazıları, mevcut Suudi liderliğini rahatsız ettiği için katledildi. Bu  cinayet, Amerikan basın özgürlüğü ilkesine katıksız bir saldırıdır." ifadelerini  kullandı.
 
Sokağın isminin değiştirilmesinin Washington’ın Suudi Arabistan  siyasetinde büyük bir değişikliğe neden olmayacağının farkında olduklarını  vurgulayan Werz ve Schmitt, bu adımla Suudi hükümetine haddi aştıklarını  göstermek ve ABD hükümetine ise otokratik devletlere ödün verilmemesi gerektiğini  hatırlatmak istediklerini aktardı.
 
Washington’daki siyasi tartışmalarda farklı düşündükleri halde bu  konuda ortak ilkeler için bir araya geldiklerine dikkat çeken iki akademisyen,  “Amacımız basit, Suudi Arabistan elçiliğinin önündeki caddeyi 'Cemal Kaşıkçı  Yolu' olarak yeniden adlandırmak. Bu yapılması gereken en doğru şeydir."  değerlendirmesini yaptı.
 
5 bin imzanın hedeflendiği kampanyada, kısa sürede yaklaşık 2 bin 550  imzaya ulaşıldı.
 

ETİKETLER