ABD'de "binlerce yasa dışı göçmen aileye gözaltı planı" iddiası

AA |  14 Mayıs 2019 Salı - 9:36 | Son Güncelleme : 14 05 2019 - 9:36

Trump yönetiminin, son kez sınır dışı emri verilen binlerce göçmen aileyi gözaltına alma planını kaynak sorunu ve kamuoyu tepkilerini düşünerek uygulamaktan vazgeçtiği ileri sürüldü.


Trump yönetiminin, son kez sınır dışı emri verilen  binlerce göçmen aileyi gözaltına almayı düşündüğü ancak kaynak sorunu ve  kamuoyunun olası tepkisi nedeniyle plandan vazgeçtiği bildirildi. 
 
ABD İç Güvenlik Bakanlığında görevli iki yetkili ve konunun muhatabı  diğer iki kişi, Associated Press (AP) ajansına yaptıkları açıklamada, bakanlığın,  başta New York, Los Angeles ve Chicago olmak üzere ABD'de yasa dışı yaşayan büyük  göçmen topluluklarının bulunduğu 10 kentte göçmen çocuklar ve ebeveynlerini  gözaltına almayı planladığını söyledi.
 
Adlarının açıklanmasını istemeyen yetkililer, bu planla göçmenlere  mesaj verilmek ve diğerlerinin ülkeye girmesinin önüne geçmek istendiğini  kaydetti.
 
Haberde, dönemin ABD Göçmenlik ve Gümrük İcra Müdür Vekili Ron  Vitiello ve eski İç Güvenlik Bakanı Kirstjen Nielsen'ın, kaynakları sınırdan  başka bir yöne çevirebileceği, gözaltı merkezlerinin yetersizliği ve kamuoyunun  olası tepkisi nedeniyle planı rafa kaldırdığı belirtildi.
 
ABD'de Başkan Donald Trump yönetimi geçen yıl güney sınırında göçmen  çocukları ailelerinden ayırarak gözaltı merkezlerine koymuş, bu tutum, ABD'nin  insani rolünü terk ettiği ve çocuklara zarar verdiği eleştirilerine neden  olmuştu. Haziran ayında durdurulan uygulama, göçmen girişlerini engellemekte  başarılı olmamış, aksine daha çok göçmen ABD'nin güney sınırına dayanmıştı.