ABD’de 5 dakikada sonuç veren "corona virüs test kiti" geliştirildi

AA |  28 Mart 2020 Cumartesi - 13:38 | Son Güncelleme : 28 03 2020 - 13:38

Beş dakika içinde kişinin corona virüs sonucunu veren test kitinin ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA), acil kullanım izni aldığı bildirildi.


Medikal cihazlar üreticisi Abbott tarafından yapılan açıklamada,  şirketin laboratuvarlarında geliştirilen  “Abbott ID NOW COVID-19” olarak  adlandırılan test kitinin koronavirüsün genom dizilişlerini test ederek en hızlı  moleküler test sağladığı ve 5 dakika içerisinde koronavirüs sonucunu verdiği  belirtildi.
Test kitinin 5 dakika içinde kişinin koronavirüs pozitif olduğunu, en  geç 13 dakika içinde de negatif olduğunu test edebildiğine dikkat çekilen  açıklamada, test kiti platformunun FDA'dan acil kullanım izni aldığı, yaklaşık 3  kg ağırlığında ve tost makinesi büyüklüğünde olduğu vurgulandı.
Açıklamada, koronavirüs test kitinin, salgınla mücadele için  alternatif bir test teknolojisi sunduğunun belirtildiği açıklamada, kolay  taşınabilirliğinden dolayı en çok ihtiyaç duyulan klinik gibi yerlerde  konuşlandırabileceği vurgulandı.
Testlerin, Kovid-19 salgınının kontrolünde önemli bir aşama olmaya  devam ettiğinin hatırlatıldığı açıklamada, gelecek haftadan itibaren ABD sağlık  sistemi için günlük 50 bin adet üretime geçileceği belirtildi.