ABD'de 3 eyalette ulusal muhafızlar harekete geçirildi

AA |  23 Mart 2020 Pazartesi - 2:15 | Son Güncelleme : 23 03 2020 - 2:15

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının en yoğun görüldüğü New York, Washington ve California eyaletlerinde toplumsal olay ve doğal afet durumlarında yarı zamanlı görev yapan ulusal muhafızları aktivite ettiklerini duyurdu.


Trump, Beyaz Saray'da Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü'nün günlük  basın toplantısında açıklamalarda bulundu.
 
New York, California ve Washington'ın Kovid-19 salgınından en çok  etkilenen eyaletler olduğuna işaret eden Trump, "Bu eyaletlerin virüsle  mücadelesine yardımcı olmak için bu bölgelerde ulusal muhafızları aktivite  ettik." şeklinde konuştu.
 
Trump, ayrıca bu eyaletlerde yeni yatak kapasitesi sağlanacağını da  sözlerine ekledi.
 
Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) Başkanı Peter Gayno da  yaptığı açıklamada, ulusal muhafızların görevlendirilmesine ilişkin, "Bu, bir  sıkıyönetim ilanı değildir. Ulusal muhafızlar, eyalet valilerinin yönetiminde  olacak." ifadelerini kullandı.
 
Ulusal muhafızlar kimdir?
 
Ulusal muhafızlar, ABD'de büyük çaplı toplumsal olaylar ve doğal afet  döneminde müdahale etmek ve ülkenin iç güvenliğini sağlamak için görev alıyor.
 
Birçoğu sivil hayat yaşayan ve yarı zamanlı orduda görev alan ulusal  muhafızlar, hem eyaletlerin hem de federal hükümetin yönetimi altında bulunuyor.