ABD'de 285 çocukta Kovid-19'a bağlı "iltihaplanma sendromuna" rastlandı

AA |  30 Haziran 2020 Salı - 11:14 | Son Güncelleme : 30 06 2020 - 11:14

ABD'de yeni tip corona virüs (Kovid-19) bulaşan çocuklar arasında, çok sayıda organı etkileyebilen "çoklu sistem iltihaplanma sendromuna" rastlandığı bildirildi.


Sonuçları "New England Journal of Medicine" dergisinde yayımlanan  araştırmaya göre, virüs taşıyan veya hastalığı geçirmiş çocuklarda, vücudun  farklı sistemlerine bağlı kalp, akciğer, böbrek gibi iç organlar ile deri ve  sinir sisteminde iltihaplanma tespit edildi.
 
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verilerine göre, ülkede mart  ayı başından mayıs ayı sonuna kadar, yaş ortalaması 8 olan 285 çocukta benzer  bulgulara rastlandı. Çocuklardan 6'sı hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.
 
Hastalığa yakalan çocuklarda 24 saat süren 38 derecenin üzerinde ateş  görülüyor, kan iltihaplanma göstergeleri artıyor ve en az iki organı etkileyen  iltihaplanmaya bağlı rahatsızlıklar ortaya çıkıyor.
 
Hastalanan çocuklarda mide bulantısı ve ishal gibi sindirim sistemi  rahatsızlıkları yaygın görülürken, bazı çocuklarda nadir görülen Kawasaki  hastalığına benzer iltihaplanmaya bağlı ödem ve kalp problemleri ortaya  çıkabiliyor.
 
Araştırmaya önderlik eden Boston Çocuk Hastanesinden Dr. Adrienne  Randolph, hastalıktan etkilenen çocukların yüzde 80'inde, koroner arter  anevrizması gibi kalp damar tıkanıklığı sorunları olduğunu belirterek bu türden  kronik rahatsızlığı bulunan çocukların Kovid-19'a karşı özel koruma altına  alınması gerektiği uyarısında bulundu.
 
Randolph, herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmayan ancak yüzde 30'u  obez olan hastalanan çocukların büyük çoğunluğunun Afro-Amerikalı ve Hispanik  olduğunu kaydetti.
 
İlk kez Avrupa'da görülen rahatsızlığın dünyada 1000 kadar çocuğu  etkilediği tahmin ediliyor.