ABD Başkanı Trump'tan FED'e eleştiri: Yanlış yaptığını düşünüyorum

AA |  11 Ekim 2018 Perşembe - 7:06 | Son Güncelleme : 11 10 2018 - 7:08

ABD Başkanı Donald Trump, New York borsasındaki sert kayıplardan ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artırımlarını sorumlu tutarak, "Fed'in yanlış yaptığını düşünüyorum. Piyasalar çok sıkı. Fed kafayı yedi." dedi.


Trump,  Air Force One uçağında gazetecilerin ABD piyasalarının  çarşamba günü yüzde 4'lere varan kayıplar yaşamasına yönelik sorularını  yanıtladı.
 
Fed'in faizleri çok hızlı artırdığını savunan Trump, "Fed'in yanlış  yaptığını düşünüyorum. Piyasalar çok sıkı. Fed kafayı yedi." ifadelerini  kullandı.  
 
Trump'ın, bu ifadelerden sonra piyasalardaki kayıpları "uzun zamandan  beri beklenen bir düzeltme" olarak tanımlaması ise soru işaretlerine neden oldu.
 
ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiğinden bu yana 6 kez faiz  artıran Fed'i daha önce de eleştirmişti.
 
New York borsasında deprem
 
New York borsası, çarşamba günü son dönemlerin en kötü performansını  gösterirken, Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 4'ün üzerinde düşüşle son 2 yılın,  Dow Jones ve Standard & Poor's 500 endeksleri ise sırasıyla yüzde 3,15 ve yüzde  3,29 azalışla son 8 ayın en büyük kayıplarını verdi.
 
Analistler, hisse senetlerindeki düşüşü, ABD devlet tahvili  faizlerinin son 7 yılın en yüksek seviyelerinde seyretmeye devam etmesine  dayandırıyor.