ABD, askerlerin Suriye'den çekilmesi kararını tartışıyor!

AA |  20 Aralık 2018 Perşembe - 8:37 | Son Güncelleme : 20 12 2018 - 8:41

Başkan Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararı, ABD medyası ve siyasetçileri arasında tartışma konusu oldu.


ABD medyası ve siyasilerinden Suriye'den çekilme kararına tepki. Karara geniş yer veren ABD'nin CNN kanalı, Trump'ın, çekilme kararını  alırken, ulusal güvenlik danışmanlarının ve askeri uzmanların "Suriye'den şimdi  çekilmenin zamansız ve mantıksız olduğuna" yönelik tavsiyelerini dinlemediğini  ileri sürdü. New York Times gazetesi Trump'ın, 2 bin ABD askerinin bulunduğu  Suriye'den çekilme ve askeri operasyonlara son verme kararının, Rusya ve İran'ın  bölgede güçlenmesine sebeb olacağını iddia etti.
 
 
WSJ: YPG/PKK tehlikede
 
Kararın, ABD'nin Orta Doğu'daki duruşu ve politikasını ani bir şekilde  kaydırdığını belirten Wall Street Journal gazetesi, Trump'ın bu kararının,  Türkiye'nin askeri operasyon düzenleyeceğini açıkladığı ABD'nin Suriye'deki  ortağı YPG/PKK'yı tehlikeye sokacağını savundu.
 
Washington Post gazetesi ise askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde,  ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in Suriye'de en azından küçük bir birlik tutulması  tavsiyesine rağmen Trump'ın bu kararı aldığını ve Mattis'in görevinden  ayrılabileceğini iddia etti.
 
Siyasetçilerden de tepki var
 
ABD'li bazı kongre üyeleri, ABD'nin Suriye'den çekilme kararına tepki  gösterirken, karardan memnun olan siyasetçiler de oldu.Trump'ın güçlü destekçilerinden olan Cumhuriyetçi kıdemli Senatör  Lindsey Graham, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Suriye'den  çekilmenin, ABD için bölgede ve dünyada "yıkıcı sonuçlar" doğuracağını ileri  sürerek, "Amerika'nın çekilmesi, DEAŞ, İran, Beşşar Esed rejimi ve Rusya için  büyük bir kazanç olur." ifadesini kullandı.
 
Colarado Senatörü Cory Gardner da paylaşımında Trump'a, çekilme  kararını bir an önce durdurması ve ABD ulusal güvenliğini koruyan Suriye  stratejisine ilişkin kongreye danışması çağrısında bulundu.
 
ABD medyasına konuşan Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ise kararın  şaşırtıcı olduğu kadar gelecek yıllarda ve aylarda önemli yansımaları olacak  büyük bir hata olduğunu ileri sürdü.
 
Kentucky Senatörü Rand Paul, Trump'ın sosyal medya hesabından yaptığı,  "Suriye'de bulunmamızın tek nedeni olan DEAŞ'ı yendik" açıklamasını paylaşarak,  "Galibiyeti ilan eden ve askerlerimizi savaştan çıkaran bir başkan gördüğümden  dolayı mutluyum." değerlendirmesinde bulundu.
 
Öte yandan, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Ted Lui, alınan karardan  memnun olduğunu belirterek, "Ne (eski Başkan Barack Obama) Obama ne de Trump  yönetiminin stratejisi yok. İki yönetim de neden Suriye'de bulunduğumuzu, nihai  devletin ne olacağını ve nasıl başarabileceğimizi açıklayamaz." ifadelerini  kullandı.
 
 
"Başkan Trump uyandı ve kararı açıkladı"
 
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'in karara ilişkin Kongre üyelerine  brifing verdiği yemeğe katılan ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı  Senatör Bob Corker, görüşmeye dair medyaya değerlendirmelerde bulundu.Corker, alınan karardan kurumların haberdar olmadığını ve iletişimin  sağlanmadığını belirterek, "Bence Başkan Trump uyandı ve kararı açıkladı." dedi.
 
ABD'nin Suriye'den çekilme kararı 
 
Amerikan medyası, sabah saatlerinde, ABD ordusunun Suriye'deki 2 bin  civarındaki askerini tamamen çekmeyi planladığını öne sürmüştü.
 
ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada,  "Başkanlığım döneminde Suriye'de bulunmamızın tek nedeni olan DEAŞ'ı yendik."  ifadesini kullanmıştı.
 
Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da yaptığı açıklamada, "DEAŞ ile  mücadelenin yeni evresine girmekle beraber, ABD askerlerini ülkeye geri çekmeye  başladık." bilgisini vermişti.
 
Amerikan medyasının Dışişleri yetkililerine dayandırdığı haberlerde  ise Dışişleri Bakanlığının Suriye'deki tüm personelini 24 saat içinde çekeceği,  ABD'nin Suriye'deki askerlerinin de 60 ila 100 gün içinde ülkeden çekileceği  iddia edilmişti.

ETİKETLER