ABD askeri ile Japon kadın evde ölü bulundu

AA |  13 Nisan 2019 Cumartesi - 13:55 | Son Güncelleme : 13 04 2019 - 13:55

Japonya'nın Okinawa Adası'nda bir ABD askeri ile Japon kadının bir evde ölü bulunduğu bildirildi.


Japon haber ajansı Kyodo'da yer alan haber göre, Okinawa'da görevli 31  yaşındaki Amerikan deniz piyadesi, 44 yaşındaki bir Japon kadın ile birlikte  Chatan kentindeki bir apartman dairesinde ölü bulundu.
 
Emniyetten yapılan açıklamada, sabah saatlerinde aldıkları acil yardım  telefonuyla olay yerine intikal eden polis ekiplerinin askerin ve kadının kanlı  bedenleriyle karşılaştığı, her ikisinin de aldıkları bıçak yaralarıyla olay  yerinde öldüklerinin anlaşıldığı ifade edildi.
 
ABD askeri kaynakları, askerin kadını öldürüp ardından intihar  ettiğinden şüphelenildiğini kaydetti.
 
Okinawa Adası, 50 binin üzerinde ABD askerine ev sahipliği  yapıyor.
 
ABD ile Japonya arasına İkinci Dünya Savaşı'nın en kanlı  muharebelerine sahne olan Okinawa, Japonya'nın 1952'de yeniden bağımsızlığını  kazanmasının ardından ABD tarafından ilhak edilmiş, ardından 1972'de Japonya'ya  geri verilmişti.
 
Savaş sonrası adadaki ABD askerlerinin işlediği bazı suçlar, ada halkında büyük rahatsızlık uyandırmıştı. ABD askeri uçaklarının kentte yarattığı  gürültü kirliliği ve kaza riskleri de halk arasında rahatsızlığa yol açıyor.  Okinawa halkı, ABD deniz piyadelerine ait Futenma Hava Üssü'nün adadaki başka bir  şehre taşınmasını öngören proje için 25 Şubat'ta yapılan referandumda yüzde 72,2  "hayır" oyu kullanmıştı.