ABD, Açık Semalar Anlaşması'ndan resmen çekildi

AA |  23 Mayıs 2020 Cumartesi - 0:36 | Son Güncelleme : 23 05 2020 - 0:36

ABD yönetiminin, taraflar arasında silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilme kararına yönelik resmi bildirimi yaptığı açıklandı.


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yazılı bir açıklama yaparak, 6 ay  yürürlükte olmak üzere cuma gününden itibaren Açık Semalar Anlaşması'ndan  çekildiklerini duyurdu.
 
Başkan Donald Trump'ın takip ettiği ulusal güvenlik stratejisi  kapsamında daha önce yapılan tüm anlaşmaları yeniden gözden geçirdiklerini  belirten Pompeo, şu ifadeleri kullandı:
"Başkanın da belirttiği gibi, ABD, yapılan anlaşmaları bugünün  gerçeklikleri doğrultusunda gözden geçirmeli ve ABD'nin çıkarına olup olmadığını  değerlendirmelidir. Müttefiklerimiz ve kilit ortaklarımızdan gelen bilgiler  ışığında ve yaptığımız dikkatli değerlendirmeler sonucunda Açık Semalar  Anlaşması'na taraf kalmanın artık ABD'nin çıkarına olmadığı belli olmuştur."
 
Öte yandan Pompeo, Rusya'nın anlaşmaya tam olarak uyması durumunda  aldıkları ayrılma kararını tekrar gözden geçirebileceklerini bildirdi.
 
ABD'nin çekilme kararı
ABD Başkanı Trump, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar Açık  Semalar Anlaşması'ndan çekileceklerini açıklamıştı.
 
Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah  kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız  keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması'nı imzalayan 34 ülke arasında  yer alıyor.
 
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında güven ve  güvenlik artırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992'de imzaya açılan Açık Semalar  Anlaşması'nın tarafları arasında Türkiye de bulunuyor.
 
Rusya, 2-5 Şubat 2016'da Açık Semalar Anlaşması çerçevesinde  Türkiye'de gözlem uçuşu talep etmiş, bu uçuşunun rotası üzerinde Açık Semalar  Anlaşması çerçevesinde mutabakat sağlanamamış ve uçuş gerçekleşmemişti.