AB üyesi 8 ülkeden Rusya'ya çağrı

AA |  30 Ekim 2018 Salı - 23:28 | Son Güncelleme : 31 10 2018 - 0:26

Avrupa Birliği (BM) üyesi 8 ülke, Rusya'ya, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde 11 Kasım'da düzenlenmesi planlanan "yasa dışı ve sözde seçimlere" nüfuzunu kullanarak son vermesi ve ayrılıkçılara finansal ve askeri desteğini kesmesi çağrısı yaptı


İngiltere, Fransa, Hollanda, Polonya, İsveç, İtalya, Belçika ve  Almanya, BM Güvenlik Konseyinde Ukrayna'daki gelişmelerin görüşüleceği toplantı  öncesi ortak bir açıklamada bulundu.
 
AB üyesi 8 ülke, açıklamada, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde  ayrılıkçıların 11 Kasım'da ''yasa dışı ve sözde seçim'' düzenlemesini kınadı.
 
Uluslararası topluma Donbas'taki ''yasa dışı'' seçimler karşısında  birlik olma çağrısı yapan ülkeler, Rusya'ya da nüfuzunu kullanarak "yasa dışı ve  sözde seçimlere" son vermesi ve ayrılıkçılara finansal ve askeri desteğini  kesmesi çağrısında bulundu.
 
Rusya'nın 2014'te Kırım'ı ilhak etmesini ve ülkenin doğusundaki Donbas  bölgesinde ayrılıkçıların ilan ettiği sözde yönetimi tanımayan Türkiye,  Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini destekliyor.
 

ETİKETLER