AB, Kuzey Kore'ye yaptırımları ağırlaştırdı

AA |  14 Eylül 2017 Perşembe - 20:27 | Son Güncelleme : 14 09 2017 - 20:27

Avrupa Birliği (AB), nükleer ve balistik füze denemeleri yapan Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları ağırlaştırdı.


AB Konseyi, nükleer ve balistik füze deneyen Kuzey Kore'ye, Birleşmiş  Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarıyla uyumlu olarak yaptırımların  genişletildiğini açıkladı.
 
Bu kapsamda uygulanan sınırlayıcı tedbirler çerçevesinde Kuzey  Kore’den demir, demir cevheri, deniz ürünleri, kurşun ve kurşun cevheri ithal  edilmesi tamamen yasaklandı.
 
Kuzey Kore vatandaşlarının AB ülkelerinde istihdam edilmelerine de  yasak getirildi.
 
Ayrıca AB'nin ilave yaptırım listesinde mal varlıkları dondurulmuş  ve/veya vize yasağı getirilmiş BM kararıyla uyumlu 50 şirket ve 62 kişi  bulunuyor. Buna ek olarak AB'nin kendi listesinde Kuzey Kore'den 41 kişi ve 6  şirkete daha yaptırım uygulanıyor.
 
AB'nin Kuzey Kore'ye yönelik ilk yaptırımları 2006'da başlamıştı.  Ülkeyle silah ticareti ve Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik füze teknolojisi  geliştirmesine katkı sağlayabilecek ürün, hizmet ve teknolojilerin sağlanması  yasaklanmıştı.
 
Kuzey Koreli yetkililer, geçtiğimiz günlerde yeni geliştirdikleri  kıtalararası balistik füzeye yüklenebilecek bir hidrojen bombasını denediklerini  açıklamıştı.
 
Deneme sonucu bölgede sabah saatlerinde sarsıntı meydana gelmişti.  Kuzey Kore basınındaki haberlerde denemenin, Devlet Başkanı Kim Jong-un'un  emriyle yapıldığı ve başarılı olduğu duyurulmuştu.
 
BMGK, nükleer programını ve balistik füze denemelerini sürdüren Kuzey  Kore'ye şimdiye kadarki "en sert yaptırımları" talep eden karar tasarısını  onaylamıştı.