AB Genel Müdürü Arıkan da ayrıldı

Kemal GÖKTAŞ-Değer AKAL |  08 Ekim 2005 Cumartesi - 23:10 | Son Güncelleme : 08 10 2005 - 23:10

Müzakere tarihi alınmasında önemli rol üstlenen Adalet Bakanlığı AB Genel Müdürü Dr. Ayşe Saadet Arıkan: Bütün bürokrasi benzer sorunlar yaşıyor. Ben yanlış gördüğün şeylere göz yummadım. Göz yumduğumuz için şark ülkesi oluyoruz


Ankara- AB Genel Sekreteri Murat Sungar'ın görevinden ayrılmasından sonra ile ilgili ikinci kilit kurum olarak bilinen ve yaptığı çalışmalarla müzakere tarihi alınmasında önemli bir rol üstlenen Adalet Bakanlığı AB Genel Müdürlüğü de boşaldı.

Genel Müdür Dr. Ayşe Saadet Arıkan bakanlıkta "AB ile ilgili konularda çıkan anlaşmazlıklardan" dolayı emekliye ayrıldı.

Edinilen bilgiye göre son 1.5 yıldır bakanlık üst yönetimi ile ve özellikle Müsteşar Fahri Kasırga ile sorunlar yaşayan Arıkan, ilk emeklilik dilekçesini geçen Ocak ayında verdi. Bakan Cemil Çiçek istifayı kabul etmeyince görevine devam eden Arıkan, sorunlar giderilmediği gerekçesiyle Şubat ayında yeniden emeklilik dilekçesini verdi. Dilekçe yine Çiçek'ten döndü. Çiçek, Arıkan'ın şikayetçi olduğu konuların düzeltileceği sözünü verdi. Ancak bakanlık bürokratları ile arasındaki anlaşmazlık devam edince, AB ile müzakerelerin başladığı 3 Ekim'e günler kala, görüş ayrılıkları yeniden nüksetti ve Genel Müdür ile diğer bürokratlar ters düşünce Kasırga'nın da katıldığı sert bir tartışma yaşandı. Bu nedenle Arıkan 19 Ey-lül'de yeniden emekliliğini istedi. Bakan Çiçek bu defa Arıkan'ın dilekçesini işleme koymak zorunda kaldı. Konuyla ilgili sorularımız yanıtlayan Arıkan, şunları söyledi:

* Bakan biliyor: Benim ayrılmamda ilkeler bazında görüş farklılıklarının etkisi oldu. Bu görüş ayrılıkları görevimi yürütüş şeklimi etkiledi. Kimseyle kişisel bir sürtüşmem, takışmam söz konusu değil. Ben bazı ilkelere sadığımdır. Başkalarının da buna sadık kalmasını tercih ederim. Bir takını görüş farklılıkları oldu, sayın bakanın da bilgisi vardı. Bunlar bir takım tasarruflarla ilgili.

* Kişilerle ilgili değil: "Genel müdür müsteşarla anlaşamadı" denilirse yanlış olur. "Genel müdür müsteşarla tartıştığı" için değil, bir takım prensiplere sadık kalınmadığı için ayrıldım. Genel Müdürlük'te işin yürütülüş şekli ile ilgili birtakım sıkıntılar var. Ben bu durumu bir takım insanlarla konuştum. Olayın patlak verdiği yerlerden birinde sayın müsteşar bulunmuştur, o kadar.

* AB ile ilgili şeyler var: Ayrılmama neden olan sıkıntılar içinde AB ile ilgili şeyler var, idarenin işleyişi ile ilgili politikalar ve uygulamalar var. Benim ilkelerime sadık çıkmam biraz pahalıya mal oldu.

* Benzer sorunlar: Sorun işlerin yürümesi ile ilgili. Bir sistem sorunu ile ilgili. Bunun sadece Adalet Bakanlığı'nda benim genel müdürlüğümde olan bir olay olduğunu sanmıyorum. Bütün bürokraside benzer sorunlar yaşanıyor.

* Şark ülkesi: Yanlış gördüğüm şeylere göz yummadım. Belki başka birisi göz yumarak götürüyor. Göz yumula yumula bu ülke şark ülkesi olmaktan çıkamıyor. Sayın bakan da hepsini biliyor.

ETİKETLER

0