AB'den iki Balkan ülkesine yeşil ışık

AA |  29 Mayıs 2019 Çarşamba - 16:38 | Son Güncelleme : 29 05 2019 - 16:38

AB Komisyonu, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile katılım müzakerelerinin başlatılmasını önerdi. 'Aday ülke' statüsü almayı bekleyen Bosna Hersek'ten ise, ilk şart olarak yedi aydır kurulamayan hükümetin hayata geçirilmesi istendi.


Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun Komşuluk Politikası  ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Kuzey Makedonya ve  Arnavutluk ile katılım müzakerelerinin başlatılması önerisinde bulundu. 
 
Görev süresi ekim sonunda bitecek olan mevcut AB Komisyonunun, 2019  Genişleme Paketi kapsamında Batı Balkan ülkelerine ilişkin raporlar ele alındı.
 
Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komitesinde, AB'ye üyelik sürecindeki  Batı Balkan ülkelerinin durumunu değerlendiren Hahn, bölge ülkelerinin üyelik  sürecinde olumlu gelişmeler kaydettiğini söyledi.
 
Hahn, Batı Balkan ülkelerinin gelecekte uzlaşma ve komşuluk  ilişkilerini geliştirme noktasında daha fazla çalışması gerektiğini belirterek,  bölge ülkelerinde özellikle işsizlik, düşük doğum oranları ve göç gibi konularda  önlemler alınması gerektiğinin altını çizdi.
 
Yunanistan'la anlaşma AB yolunu açtı
 
Bölge ülkelerinden Arnavutluk'un yargı ve adalet reformları konusunda  önemli bir dönüşüm gerçekleştirdiğini, Kuzey Makedonya'nın da komşusu Yunanistan  ile arasındaki isim meselesinin çözümü noktasında tarihi bir anlaşmaya imza  attığını aktaran Hahn, "Bu bağlamda, iki ülkeyle de katılım müzakereleri  sürecinin bir an önce başlatılmasını öneriyorum." dedi.
 
Hahn, AB'ye üyelik yolunda hızla ilerleyen Sırbistan ve Karadağ'ın da  hukukun üstünlüğü alanında gelişme kaydetmesi gerektiğini ifade ederek, "Belgrad  ile Priştine arasındaki diyalog süreci de sürdürülmeli ve istikrarlı bir ortam  oluşmasına katkı sağlanmalı. Sırbistan ve Kosova, provokasyonları görmezden  gelmeli. Ayrıca Kosova, Bosna Hersek ve Sırbistan menşeli ürünlere uyguladığı  yüzde 100 gümrük vergisini iptal etmeli." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Aday ülke" statüsü almayı bekleyen Bosna Hersek'in birçok alanda  reform uygulaması gerektiğine dikkati çeken Hahn, geçen yıl ekimde yapılan genel  seçimden beri hala hükümetin kurulamadığı Bosna Hersek'in, ilk adım olarak  hükümeti kurması gerektiğini sözlerine ekledi.

ETİKETLER

makedonya arnavutluk ab