AB'den Esed'e "saldırıları durdur" çağrısı

AA |  14 Mart 2018 Çarşamba - 0:00 | Son Güncelleme : 14 03 2018 - 0:02

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin ablukasındaki Doğu Guta'da günlük 5 saatlik ateşkesin ilk adım olarak önemli, ancak yeterli olmadığını bildirdi.


Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulunda Suriye'deki duruma ilişkin  oturumda konuşan Mogherini, rejimin Doğu Guta kuşatmasında sivillerin ve tıbbi  tesislerin bilinçli biçimde bombalandığını, kaçmaya çalışan sivillerin ise keskin  nişancılar tarafından hedef alındığını belirtti.
 
 Mogherini, tek bir mantıklı ve ahlaki yol bulunduğunu belirterek, "Şu  ana kadar ulaşılamayan hedefe varmak için sadece Birleşmiş Milletler (BM) ile  çalışabiliriz. Adil ve kalıcı barışın temeli Cenevre Süreci'ndeki siyasi  çözümdür." diye konuştu.
 
 "Rejim saldırılarını tamamen kesmeli"
 
Suriye'de günlük 5 saatlik ateşkesin ilk adım olarak önemli olduğuna  işaret eden Mogherini, "Ancak bu yeterli değil. Esed rejimi saldırılarını tamamen  kesmeli." dedi.
 
Mogherini, Doğu Guta'da binlerce insanın tahliye edilmeyi beklediğini  vurgulayarak, bu ay başında BM yardım konvoyunun Duma'ya girebildiğini ancak  bombardımanın sürmesi sonucu yardımların tam dağıtılamadığını anlattı.
 
Mogherini, nisan ayı sonunda Brüksel'de Suriye'nin geleceğinin ele  alınacağı bir konferans düzenleneceğini ifade etti.
 
BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu geçen günlerde,  rejimin, Doğu Guta'da sivillere karşı kimyasal silah kullanmak, halkı açlığa  sürüklemek ve tıbbi tahliyeleri engellemek gibi bir dizi fiille savaş suçu  işlediğini duyurmuştu.
 
Doğu Guta, Astana anlaşmalarında "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan  edilmesine rağmen Rusya'nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi, geçen yıl  nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını sıkılaştırıp, son aylarda da  saldırılarını şiddetlendirdi.
 
İnsani krizin derinleştiği bölgede, yüzlercesi acil durumda olan  binlerce sivil hasta tahliye edilmeyi bekliyor. Bunların birçoğu çocuk veya ileri  evre kanser hastası. Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk da açlık ve ilaçsızlık  yüzünden yaşamını yitirdi.
 
BM Güvenlik Konseyi (BMGK), 24 Şubat'ta aldığı kararla başta Doğu Guta  olmak üzere Suriye genelinde siviller için insani ateşkes ilan edilmesini  istemişti. Ancak "gecikmeksizin" hayata geçirilmesine hükmedilen ateşkesin nasıl  başlayacağı belirsiz kalmıştı. Rusya, BMGK kararının ardından 27 Şubat'ta  ateşkesin her gün yerel saatle 09.00-14.00 (TSİ 10.00-15.00) arasında geçerli  olacak şekilde başladığını ilan edip, rejimin buna uyacağını ileri sürmüştü.
 
  
 

ETİKETLER

AB Suriye Esed