AB Başkanlığı STK'lere 3 milyon avro destek sağlayacak

AA |  11 Temmuz 2019 Perşembe - 11:34 | Son Güncelleme : 11 07 2019 - 11:34

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı, sivil toplum destek programının üçüncü döneminde STK'lere 3 milyon avro destek verecek.


Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği (AB) Başkanlığı  tarafından sivil toplum destek programının üçüncü döneminde sivil toplum  kuruluşlarına (STK) 3 milyon avro destek sağlanacak. 
 
AB Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’deki  STK'lerin kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesi amacıyla AB desteğiyle  yürütülen programın üçüncü dönem teklif çağrısı dün yayımlandı.
 
Toplam bütçesi 3 milyon avro olarak öngörülen hibe programı ile  STK'lerin kurumsal yapılarının, karar alma süreçlerine katılım kapasitelerinin ve  ağ kurma becerilerinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.
 
Türkiye’den dernekler, vakıflar, dernekler veya vakıfların  federasyonları ile konfederasyonları ve kar amacı gütmeyen kooperatiflerin  geliştirecekleri projelere en az 60 bin, en fazla 100 bin avro hibe desteği  sağlanacak.
 
Hibe programına aynı zamanda AB üyesi ülkelerden kar amacı gütmeyen  kuruluşlar da başvuru yapabilecek.
 
Programın öncelikli alanlarını, STK’lerin kurumsal kapasitelerinin  geliştirilmesi ve STK’ler arası iş birliklerinin teşvik edilmesi, aktif  vatandaşlığın veya STK’lerin yerel, ulusal ve uluslararası karar alma  mekanizmalarına aktif katılımlarının desteklenmesi, aktif vatandaşlık için yasal  ortamın iyileştirilmesine destek olunması oluşturuyor.
 
Proje başvurularının 17 Eylül saat 17.00’ye kadar Merkezi Finans ve  İhale Birimine yapılması gerekiyor.
 
Duyuruya ilişkin detaylı bilgiler "www.ab.gov.tr",  "www.siviltoplumsektoru.org" ve "www.mfib.gov.tr" adreslerinden görülebilir.
 
Programın üçüncü döneminin 2020-2021 yıllarında uygulanması  öngörülüyor.
 

ETİKETLER