AB Bakanı Çelik'ten Adil Öksüz açıklaması!

14 Haziran 2018 Perşembe - 13:38 | Son Güncelleme : 14 06 2018 - 13:38

AB Bakanı Ömer Çelik, Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğu iddiası ve eşinin ABD'de görüntülenmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.


AB Bakanı Ömer Çelik, Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğu iddiası ve eşinin ABD'de görüntülenmesiyle ilgili, "Yurtdışına çıkıp kolayca hayat tesis edebilmeleri korunduklarını gösteriyor. İlişki ağına baktığımızda ne kadar tehlikeli bir örgüt oldukları görünüyor. Gayet iyi standartlarda yaşıyorlar" diye konuştu.
 
NTV canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çelik, Adil Öksüz'ün eşinin ABD'de görüntülenmesiyle ilgili, "Sadece bu şahsın darbe girişimindeki rolü o günkü görüntüler, yakalanması, serbest kalması, Almanya'daki adresle ilgili ihbar gelmesi ailesinin lüks bir yerde görüntülenmesi bu şahsın pek çok istihbarat şirketinin kullandığı bir eleman olduğunu gösteriyor" ifadesini kullandı.
Çelik, "FETÖ bir tek belli bir odak değil birçok kuruluşun çalışmasının parçası haline gelmiş bir örgüt bu. Yurtdışına çıkıp kolayca hayat tesis edebilmeleri korunduklarını gösteriyor. İlişki ağına baktığımızda ne kadar tehlikeli bir örgüt oldukları görünüyor. Gayet iyi standartlarda yaşıyorlar" dedi.
 
'HELİKOPTERİ İADE İDOYRSUN, DARBECİLERİ DE İADE ETMEN GEREKİRDİ'
 
Yunanistan'ın darbeci askerleri iade etmemesi üzerinden Avrupa ülkelerini eleştiren AB Bakanı şunları söyledi:
"Avrupa'daki bazı büyük ülkelerin Yunanistan'a darbecilerin teslim edilmemesi yönünde bir baskı olduğunu gördük. Daha önce bu terör örgütünün başına bir din adamı muamelesi yapılırken doğrudan terör örgütü denmese de Türkiye tarafından terör örgütü olarak kabul edilen demeye başladılar. Hep söylenen yargı sürecinin devam ettiği. Bu neden bu kadar uzun sürüyor?
 
Karşımızdaki tehlike çok boyutlu bir tehlike. Bunun Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak tanımlanması gerekiyor. AB hukuku içerisinde hiçbir darbeci korunamaz. Helikopteri iade ediyorsun, darbecileri de aynı gün iade etmen gerekirdi."
 
AVUSTURYA'NIN CAMİLERİ KAPATMA KARARI
 
Avusturya'nın ülkedeki 7 camiyi kapatma kararına değinen Çelik, şöyle devam etti:
"Avusturya Türkiye'nin AB ile ilişkilerini bozmak isteyen bir tutuma sahip. Başbakanın dışişleri bakanlığı döneminde de hayali projeleri vardı. Türkiye ile ilgili geçmişte kalan önyargıları var. Aşırı sağcılarla ittifak kurarak başbakan oldu. Şimdi Avrupa değerlerini tehdit eden pimi çekilmiş bir bomba gibi. Ziyaret etmek için değer görmüyoruz, konuşulacak bir konu yoktur. Avrupa'da ırkçılığın yerini İslamafobi almıştır. Radikalizmin türediği yerler Türkiye'ye bağlı camiler değildir."
 
Çelik, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda, Filistin halkı için koruma talep eden karar tasarısının kabul edilmesini ise "Filistinlilerin İsrail'e karşı koruma ihtiyacı olduğunun altı çizilmiştir" sözleriyle değerlendirdi.