AB-ABD savaşı büyüyor! Şimdi de...

AA |  26 Haziran 2018 Salı - 11:50 | Son Güncelleme : 26 06 2018 - 11:50

Avrupa Birliği (AB) ve ABD arasında çeşitli ürünlere karşılıklı gümrük vergileri konmasıyla başlayan ticaret savaşlarına otomobil de dahil oldu.


ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve geldikten sonra uygulamaya koyduğu  ticaret politikaları Avrupa ülkelerinde rahatsızlık yarattı.
 
ABD'nin korumacı ekonomi politikaları ve ticari kararlarının  geleneksel müttefiki konumunda olan AB'yi etkilemesiyle de yaşanan rahatsızlık ve  ayrışma, somut ticari misillemelere dönüştü.
 
ABD'nin, ulusal güvenlik gerekçesiyle Trump döneminde yürürlüğe  koyduğu ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulama kararına AB  ülkelerini de dahil etmesi iki blok arasında ticaret savaşının fitilini ateşledi.
 
Karşılık olarak atılan adımlarla AB ve ABD arasındaki ticari  uzlaşmazlıklar artarken, başlayan ticaret savaşlarında gündeme son olarak  otomobiller dahil oldu.
 
ABD Başkanı Trump, 9 Mart'ta ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde  25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanacağını açıklamış ve AB'ye bu vergilerden 1  Haziran'a kadar geçici muafiyet tanımıştı.
 
AB, ABD'nin yakın müttefiki olduğunu ve ulusal güvenlik tehdidi  olmadığını gerekçe göstererek ABD'nin gümrük vergilerinden daimi bir biçimde muaf  tutulma çağrısında bulunmuştu. Taraflar arasında yapılan müzakereler sonucu AB,  ABD'yi kararından vazgeçiremedi.
 
Ticari misillemeler devam ediyor
  
ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulamaya  başlamasıyla yaşanan ihtilafı Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) taşıyan AB, kısa bir  süre önce ticari misillemeyi de başlattı.
 
ABD'nin devreye aldığı ilave gümrük vergileri konusunda dengeleyici  tedbirler alan AB, 22 Haziran'dan itibaren ABD'den ithal edilen mısır, barbunya,  pirinç, mısır gevreği, fıstık ezmesi, yaban mersini, portakal suyu, viski, puro,  sigara, tütün, ruj, kot pantolon, nevresim, ayakkabı, lavabo, merdiven,  vantilatör, motosiklet, yat, tekne, tüp ve çelik gibi yüzlerce farklı ürüne yüzde  25 gümrük vergisi yürürlüğe koydu.
 
AB, söz konusu adımıyla ABD'nin ürünlerine yönelik toplam 2,8 milyar  avroluk bir ilave gümrük vergisi getirdi. AB ayrıca, 3,6 milyar avroluk ilave  dengeleyici tedbirlere de gelecekte başlanacağını bildirdi.
 
AB'nin kararının ardından ABD Başkanı Trump, Avrupa'dan ithal edilen  tüm araçlara yüzde 20 ek gümrük vergisi uygulama tehdidinde bulundu.
 
ABD'nin ticaret konusunda geri adım atmayacağına dikkati çeken Trump,  "AB tarafından ABD'ye, büyük şirketlerine ve çalışanlarına uzun zamandır  uygulanan tarifeler ve ticaret bariyerleri, yakında parçalanıp kaldırılmazsa  ABD'ye gelen tüm arabalarına yüzde 20 gümrük vergisi getireceğiz. Burada  üretsinler." ifadelerini kullandı.
 
AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ise ABD'nin bu adımı  atması halinde yeni bir ticari misilleme yapılacağını belirterek, "Eğer ABD,  Avrupa’dan ithal edilen arabalara yönelik gümrük vergilerini yükseltmeye karar  verirse bizim de karşılık vermek dışında bir seçeneğimiz olmaz." dedi.
 
ABD, AB'den otomobil ve yedek parça ithalatının güvenliğini  değerlendirecek
 
  
ABD Başkanı Trump'ın, Paris İklim Anlaşması ile İran Nükleer  Anlaşması'ndan çekilmesi, NATO üyelerine daha fazla savunma harcaması yapması  çağrısı ve Kanada'da yapılan G7 Zirvesi'nde hazırlanan sonuç bildirisine imza  atmama kararlarının ardından gergin bir sürece giren müttefik ilişkileri, söz  konusu ticari konulardaki uzlaşmazlıklarla ticaret savaşı halini aldı.
 
Bu aşamadan sonra ABD Ticaret Bakanlığı, AB'den otomobil ve yedek  parça ithalatının bir güvenlik riski oluşturup oluşturmadığını değerlendirecek.
 
ABD, mevcut durumda AB üyesi ülkelerden ithal otomobillere yüzde 2,5,  kamyonetlere de yüzde 25 gümrük vergisi uyguluyor. AB ise ABD otomobilleri  ithalatını yüzde 10 gümrük vergisine tabi tutuyor.
 
Otomobile ilave gümrük vergisinin ekonomik etkileri büyük
 
Volkswagen, Daimler ve BMW gibi önemli Alman otomobil üreticilerinin  ABD'de de büyük üretim tesisleri bulunuyor.
 
Söz konusu ilave gümrük vergilerine otomobil sektörlerinin girmesinin  ekonomik etkilerinin büyük olacağı düşünülüyor. AB ekonomisi ve uluslararası  ticaretinde otomobiller önemli yer tutuyor.
 
Verilere göre, AB firmaları ABD'ye yıllık yaklaşık 48 milyar avroluk  otomobil satıyor. Bu satışın yarıdan fazlasını Alman firmaları gerçekleştiriyor.  Otomobil sektörü, AB çapında yaklaşık 12 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor.  Sektör, AB GSYH'sinin de yüzde 4'ünü sağlıyor.
 
Söz konusu ticari restleşmenin sadece AB ve ABD'yi değil, küresel  ekonomiyi etkileyebilecek sonuçlara neden olabileceği düşünülüyor.
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ETİKETLER

ab abd ticaret savaş araba