A Takımı’nda 9 yeni isim

13 Şubat 2018 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 13 02 2018 - 2:30

CHP Merkez Yönetim Kurulu’ndaki 18 isimden 9’u yeni. Kılıçdaroğlu’nun kurultaydaki listesinde bulunmayan Tuncay Özkan’ın MYK’ya girmesi dikkat çekti. Sözcüsü Bülent Tezcan’a parti örgütünün yönetimi de verildi


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisini 2019’daki seçimlere taşıyacak Merkez Yönetim Kurulu (MYK) için titiz bir çalışma yaptı. Kılıçdaroğlu’nun yeni dönemde birlikte çalışacağı “A Takımı”nda 9 yeni isim bulunuyor. Yeni yapılanmada, bir genel sekreter, 17 genel başkan yardımcılığı ihdas edildi. MYK’da 9 isim yerini korurken, 9 yeni isim genel başkan yardımcılığı koltuğuna oturdu. Yeni isimler şunlar:

Basınla ilişki onda

- TUNCAY ÖZKAN: Kurultay’da Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi (PM) “anahtar listesi”nde yer almıyordu. Eski gazeteci Özkan’a, Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevi verildi.

Tüm listelerde 1’inci

- GAMZE AKKUŞ İLGEZDİ: Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirildi. İçişleri Bakanlığı’nca bir süre önce görevden alınan eski Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin eşi olan Gamze Akkuş İlgezdi’nin son kurultayda dağıtılan tüm “anahtar liste”lerde ilk sırada yer alması dikkati çekmişti.

Hamzaçebi de MYK’da

- AKİF HAMZAÇEBİ: Partinin Genel Sekreterliğine getirilen Mehmet Akif Hamzaçebi, CHP Grup ve TBMM Başkanvekilliği görevlerinde bulunmuştu.

- ONURSAL ADIGÜZEL: Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Onursal Adıgüzel, daha önce gençlik kollarından sorumlu genel başkan yardımcılığı yaptı.

- GÜLİZAR BİÇER KARACA: Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na getirilen Karaca da milletvekilliği ve PM üyeliği de dahil olmak üzere partinin çeşitli kademelerinde görev aldı.

- MUHARREM ERKEK: Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkek, Çanakkale Barosu’nun yönetiminde ve belediye meclisinde görev aldı.

MYK’ya ikinci büyükelçi

- ÜNAL ÇEVİKÖZ: Kamu Diplomasisinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Çeviköz, büyükelçilik de dahil olmak üzere önemli görevlerde bulundu. İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca ve İtalyanca biliyor.

- FAİK ÖZTRAK: Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztrak, CHP’de geçmiş dönemlerde de genel başkan yardımcılığı görevlerini üstlendi. Devletin çeşitli kademelerinde üst düzey görevlerde bulundu.

- FETHİ AÇIKEL: Arge-Bilim Yönetim ve Kültür Platformu’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Açıkel, Siyaset Bilimci ve Sosyolog. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğretim üyeliği yaptı.

Tezcan iki numara

Yeni MYK’da, partinin önceki MYK’sından 9 isim yer aldı. Yeni dönemde, Parti Örgütü ve Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütecek Bülent Tezcan, Parti Sözcülüğü’ne devam edecek. Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, İdari ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, İşçi Sendikaları, Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İşveren Sendikaları ve Odalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak ile Yerel Yönetim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun mevcut görevlerini sürdürecek. Lale Karabıyık’a Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Tekin Bingöl’e ise İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevi verildi.