Motor Sporları  »Azerbaycan'da zafer Hamilton'ın

Azerbaycan'da zafer Hamilton'ın

Azerbaycan'da zafer Hamilton'ın

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 4. yarışı Azerbaycan Grand Prix'sinde, Mercedes takımının Büyük Britanyalı pilotu Lewis Hamilton birinci oldu.

İLGİLİ HABERLER

 Formula 1'de sezonun dördüncü mücadelesi, Azerbaycan'ın başkenti  Bakü'nün sokaklarında oluşturulan 6,003 kilometrelik pistte, 51 tur üzerinden  yapıldı.
 
Yarışa "pole" pozisyonunda başlayan Ferrari'den Sebastian Vettel'in  yanı sıra arkasındaki Mercedes ve Red Bull sürücüleri de startta yerlerini  korudu.
 
Ferrari takımından Kimi Raikkonen ile Force India'dan Esteban Ocon  arasındaki 6'ncılık mücadelesi sırasında yaşanan temas yüzünden Ocon yarış dışı  kaldı. Raikkonen ise hasar alan ön kanadını değiştirmek için pite girdi.  Otomobillerden kopan parçaların temizlenmesi için ilk turda piste giren güvenlik  aracı, 6. turda pisti terk etti.
 
Vettel ve takım arkadaşı Lewis Hamilton'ın aksine pistte kalmayı  tercih eden Mercedes'ten Valtteri Bottas, Red Bull pilotları Max Verstappen ile  Daniel Ricciardo'nun 40. turda yaptığı kazayı fırsata çevirdi. Güvenlik aracının  piste girmesiyle llk "pit stop"unu gerçekleştiren Bottas, Vettel ve Hamilton'ın  önüne yerleşti.
 
Haas'tan Romain Grosjean'ın yaptığı kaza yüzünden uzayan güvenlik  aracı periyodu, 47. turda sona erdi. Vettel, liderlik için start-finiş düzlüğünde  yaptığı atak sırasında yavaşlayamayarak 4'üncülüğe geriledi.
 
49. turda lider Bottas'ın aracının lastiğinin patlamasıyla liderliği  ele geçiren Hamilton, Raikkonen'in 2.4 saniye önünde sezonun ilk, kariyerinin 63.  birinciliğine ulaştı.
 
Lastikleri yıpranan Vettel'i geçen Force India pilotu Sergio Perez,  liderin 4 saniye arkasında 3. oldu.
 
Bu sonuçla puanını 70'e çıkaran Hamilton, şampiyona liderliğine  yükseldi. Büyük Britanyalı sürücüyü, 66 puanla Vettel ve 48 puanla Raikkonen  takip etti.
 
Sezonun 5. yarışı İspanya Grand Prix'si, 13 Mayıs'ta yapılacak.
 

Etiketler: Mercedes Hamilton
Tüm Fikstür