900 bin emekçi iş bıraktı!

Ajanslar |  17 Haziran 2013 Pazartesi - 20:58 | Son Güncelleme : 17 06 2013 - 20:58

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB, Gezi Parkı’yla başlayan protestolara yönelik polisin sert müdahalesi nedeniyle bugün acil servisler dışında iş bıraktılar. 5 örgütün toplam üye sayısı 900 bine yaklaşıyor


İSTANBUL

DİSK ve KESK üyeleri Taksim'e gitmek için toplandı. Saat 16:00 itibariyle Tünel Meydanı'nda toplanan KESK'li grup oturma eylemi başlattı. Şişli'de toplanan DİSK kortejine CHP'li vekil Süleyman Çelebi de katıldı.

İSTİKLAL CADDESİ VE OSMANBEY KARIŞTI!

İstiklal Caddesi ve Osmanbey karıştı
İstiklal Caddesi'nde toplanan gruba ve Osmanbey'de dağılmayan gruplara polis müdahale ediyor.


KESK kortejinin Tünel Meydanı’nda yaptığı eylemde polis yürüyüşe izin vermedi. KESK'in "dağılacağız" açıklamasının ardından polis bariyerleri açtı. Ancak kalabalıktaki bazı gruplar dağılmayarak İstiklal Caddesi’nden Taksim'e doğru yürümeye başladı.Grup Taksim Meydanı girişine geldiğinde çevik kuvvet ekipleri ile karşı karşıya geldi. Yapılan anonslarla grubun dağılması istendi. Ancak grup ikazlara uymayınca polis grubu kovalamaya başladı. Polis gruba boyalı mermi sıkarak dağıttı. Ara sokaklara dağılan grup polisin çekilmesiyle yeniden biraya geldi.Grup ve polisin bekleyişi devam ediyor .

ŞİŞLİ’DE POLİS MÜDAHALESİ

DİSK’in yürüyüşe son verme kararının ardından kortejde bulunan bazı gruplar dağılmamakta ısrar etti. Bunun üzerine , Şişli Osmanbey’de gruba müdahale edildi. Jandarma TOMA’sından tazyikli su sıkılırken polis de biber gazı kullandı. Gruplar ara sokaklara kaçarken, bir grup esnaf da yaşanan olaylara tepki gösterdi. Göstericilerin arkasından yuh çeken yaklaşık 10 kişi, daha sonra "Recep Tayyip Erdoğan" sloganları attı. Eylemcilere hitaben bir esnaf, "Bu dört ağaç meselesi değildir. Bu yalan. Bunların amacı başka, değişik birşey" dedi. Bir grup vatandaş da röportaj yapan esnafa tepki gösterdi. Esnaf ile tepki gösteren kadın arasında kısa bir tartışma yaşandı.POLİS İLE KORTEJ KARŞI KARŞIYA!

Şişli'deki DİSK genel merkezi önünde toplanan DİSK korteji, Taksim'e doğru yürüdü. Polis Pangaltı'nda barikat kurdu. Osmanbey’e ulaşan DİSK korteji polis ile karşı karşıya geldi.

Polis, Ramada Oteli'nin önünde bekliyor. DİSK üyeleri ile polis arasında 150-200 metrelik bir mesafe bulunuyor. DİSK adına basın açıklamasını Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu yaptı. DİSK üyeleri Şişli tarafında yaptıkları basın açıklaması sonrası olaysız dağıldı.

Tünel'den Taksim'e yürüyüşe engel

İstiklal Caddesi'nin Tünel ucunda toplanarak buradan Taksim'e yürümek isteyen KESK ve bazı siyasi partilere polis yürüme izin vermedi. Gaz maskelerini takan polisler Taksim'e yürümek isteyen, KESK öncülüğündeki gruba müdahaleye hazırlandı ancak polisin Taksim meydanına yürümelerine izin vermemesi üzerine Tünel'de bir süre oturma eylemi yapan KESK, TMMOB, TTB üyeleri ve bazı siyasi partiler (SDP, EMEP, HDK) eylemi sona erdirdi. Basın açıklamasının ardından Tünel'deki KESK eylemi sona erdi. Grup olaysız bir şekilde dağıldı.

KORTEJDE YER ALAN GRUPLAR YÜRÜYÜŞE DEVAM KARARI ALDI!

Polisin müdahale uyarısı üzerine, bir süre oturma eylemi yapan KESK ve DİSK yürüşlerine son verme kararı aldı. Konfederasyonların üyeleri dağılırken kortejlerde yer alan gruplar yürüyüşe devam kararı verdi. Beyoğlu Tünel ve Osmanbey’de yolları polis tarafından kesilen bu grupların bekleyişi sürüyor.İstanbul Valiliği: Sendikaların çağrısı, Taksim Meydanı ve çevresinde sağlanmış olan huzurlu ortamın sürdürülmesini engellemeye matuf bu tür çağrılar yasal değildir. Taksim Meydanı’nda yasal olmayan toplanmalara bundan sonra da müsaade edilmeyecektir.


BALIKESİR

Balıkesir’de, İstanbul Taksim Gezi Parkı’nda yaşananları protesto etmek için Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfedarasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) iş bırakma eylemi yaptı.

Bugün saat 11.30 sıralarında, Belediye binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, insanca bir yaşam istediklerini belirterek Alihikmetpaşa Meydanı’na yürüdü. Polis, eylemcileri kaldırımdan yürütmek istedi. Kısa süreli tartışma sonrası eylemciler yolun bir şeridinden yürüdü.

'Disk korteji Taksim'e yürüyor'video için tıklayın


SAMSUN

Samsun’da, bir günlük iş bırakma eylemi yapan KESK, DİSK, TTB, TDB ve TMMOB sendikaları üyelesi yaklaşık 500 kişi, Gezi Parkı eylemcilerine polisin sert müdahalesini yürüyüşle protesto etti.

İstanbul Taksim’de meydana gelen polis müdahalesine tepki gösteren KESK, DİSK, TTB, TDB ve TMMOB sendikaları üyesi yaklaşık 500 kişi, bugün protesto yürüyüşü yaptı. İstiklal Caddesi üzerinde toplanan sendika üyeleri, Lise Caddesi ve Gazi Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanına gitti. Sloganlar atıp ellerinde dövizler ve flamalar taşıyan grup hükümeti yaptığı uygulamalar nedeniyle protesto etti. Tüm gruplar adına açıklamayı yana KESK Dönem Sözcüsü Müşfik Veysel Erdoğan, baskı ve şiddete karşı direnenlerle birlikte olacaklarını söyledi. Hükümet aleyhinde sloganlar atan sendika üyeleri, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.


İZMİR

İSTANBUL Taksim’deki Gezi Parkı’na polisin sert müdahalesinin ardından iş bırakma eylemine karar veren sendika ve birliklerin üyeleri İzmir’de yürüyüş yaptı. Basmane Meydanı’nda toplanan yaklaşık 10 bin kişi, Konak Meydanı’na yürüyüp hükümete tepkilerini dile getirdi. Grevdeki işçilerden bazıları, Hükümet Konağı önünde önlem alan Çevik Kuvvet polislerine yönelik herhangi bir saldırıyı önlemek için elele tutuşarak insan zinciri oluşturdu.ADANA

Gezi Parkı eylemlerindeki polis şiddetini protesto etmek için 1 günlük iş bırakan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDP üyeleri, protesto yürüyüşü ve basın açıklaması yaptı.

Adana Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan yaklaşık 500 kişi Atatürk Caddesi’nden, Atatürk Parkı’na yürüdü.
KESK, DİSK, TMMOB, BES, TTB ve TDB üyeleri Manisa’da da bir günlük grev kararı alıp protesto yürüyüşü yaptı.

MANİSA

Sendikaların bir günlük grev kararı almaları üzerine KESK Manisa Şubeler Platformu’na bağlı sendika üyelerinden oluşan yaklaşık bin kişi Manisa Lisesi önünde toplandı. Grup, 15 dakika oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.

ANTALYA

TÜRKİYE genelinde sendika ve odaların aldığı iş bırakma kararı kapsamında Antalya’da yürüyüş yapan 300 kişi, ’Her yer Taksim her yer direniş’ ve ’Hükümet istifa’ diye slogan attı.


Taksim Gezi Parkı eylemlerinin 21’inci gününde polis tarafından güvenlik gerekçesiyle çembere alınan Taksim Meydanı’nın halka açılması için Antalya’da da grev kapsamında yürüyüş düzenlendi.

HAKKARİ

KAMU Emekçileri Sendikası (KESK) Hakkari Şubesi, Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla yaptığı basın açıklaması ardından bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Basın açıklaması için KESK şubesinde bir araya gelen, aralarında Belediye Başkan Vekili Rahmi Hemetoğlu, BDP PM üyesi Sıddık Akış, BDP İl Başkanı Rahmi Kurt, İHD Hakkari Şube Başkanı İsmail Akbulut’un da bulunduğu 50 KESK üyesi Bulvar Caddesi üzerindeki Belediye Binası önüne kadar yürüdü.KOCAELİ

Merkez Bankası önünde saat 12.00’da toplanan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB üyelerinden oluşan yaklaşık 5 bin kişi ’Direne direne kazanacağız’, ’Hükümet istifa’, ’Taksim’de düşene, dövüşene bin selam’ diye slogan attı. Grup üyeleri daha sonra yürüyüş yolu boyunca AK Partil İl Binası önüne kadar yürüdü. Burada Çevik Kuvvet ekiplerinin oluşturduğu barikat önüne siyah çelenk bıraktı.

GAZİANTEP

300 kişilik grup, öğle saatlerinde Kırkayak Parkı’nda toplandı. Ellerindeki döviz ve pankartlar açan grup üyeleri, sık sık hükümet aleyhine slogan attı. Polisin önlem aldığı eylemde, kalabalık sloganlar eşliğinde Yeşilsu Parkı’na kadar yürüdü. Kalabalık adına konuşan KESK Sözcüsü Ömer Faruk Koç, halkın ülkeyi demokratikleştirmek için her türlü bedeli göze aldığını belirtti.

ZONGULDAK

Zonguldak’ta, Taksim Gezi Parkı’na yönelik polis müdahalesi ve ardından çıkan olaylara tepki için iş bırakan bazı sendikalara üye memurlar, Valilik önünde oturma eylemi yaptı.

Kent merkezindeki İsmet Paşa Parkı’nda toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, ellerindeki pankart ve dövizlerle Valilik önüne yürüyerek, buradaki merdivenlerde oturma eylemi yaptı. ’Baskı ve şiddete, vahşi saldırılara karşı direnenlerle birlikte alanlardayız’ yazılı pankart açan grup, sloganlarla protestoda bulundu.

TUNCELİ

Gezi Parkı’na polis müdahalesinin ardından DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDHB’nin ortak aldığı iş bırakma eylemine Tunceli de katıldı. Kent genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında memurların büyük bölümünün iş bıraktığı görülürken, Tunceli Belediyesi giriş kapısına ’Bu iş yerinde grev var’ yazılı pankart açıldı. Kent merkezindeki ticari taksiler de gün boyu kornalarını çalarak eyleme destek verdi.

Esnafın öğleden sonra kepenklerini kapattığı kentte, yaklaşık 4 bin kişi Sanat Sokağı üzerinde toplanarak, yürüyüşe geçti. ’Hükümet istifa’ yazılı pankart ile olaylarda ölen 5 kişinin resim ve isimlerinin bulunduğu pankart eşliğinde yürüyen protestocular, hükümet aleyhine sloganlar attı. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan göstericiler, ana caddeyi çift yönle trafiğe kapatıp, olaylar sırasında ölenler için saygı duruşunda bulunup, 1 dakikalık oturma eylemi yaptı. Ölenlerin isimlerinin okunması sırasında toplanan kalabalık hep birlikte ’burada’ diye yanıt verdi.DENİZLİ

Denizli Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi önünde toplanan doktorlar ve hemşireler, Taksim Gezi Parkı olaylarında yaralanan kişileri tedavi ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan meslektaşlarına, Hipokrat yemini ederek destek verdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın organize ettiği destek eylemine katılan doktor ve hemşireler ’Her yer Taksim, her yer direniş’ sloganı attı. Doktor ve hemşireler adına açıklama yapan Prof. Dr. Göksel Kıter, Taksim Gezi Parkı olaylarında polisin yaraladığı kişileri tedavi eden doktorların ve hemşirelerin gözaltına alınmasını kınadı. Sağlık çalışanlarının vicdanen ve hukuken görevlerini yaptıklarını belirten Prof. Dr. Kıter, "Orada biz de olabilirdik. Bizden yardım istendiğinde görevimizi yapardık. Yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz. Bizler kutsal mesleğimize Hipokrat yemini ederek başladık. Buradan yeminimizi ederek onlara destek verelim" dedi.

ORTAK AÇIKLAMA!

Taksim Gezi Parkı’nda başlayan protestolar nedeniyle süren polis müdahaleleri konusunda ortak bir toplantı yapan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB yöneticileri tek günlük iş bırakma kararı aldı. Ortak açıklamada, şunlar kaydedildi:

Halkın vicdana çarptı

“Taksim Gezi Parkı’nın ranta kurban edilmesine karşı gelişen yurttaş duyarlılığını polis terörü ile bastırmaya kalkışan AKP iktidarı Türkiye halkının vicdanının, hak ve adalet arayışının güçlü duvarına çarptı. AKP iktidarı halkın bu onurlu tepkisine devlet terörüyle karşılık verme yolunu seçti. Hak ve adalet isteyen insanlarımız öldürüldü, onlarcası sakat bırakıldı, binlercesi yaralandı.

Türkiye halkının vicdan, hak ve adalet direnişiyle sarsılan AKP iktidarı, halkın büyük direnişini kıramayınca, çevre duyarlılığına indirgemeye, yaygın polis terörü ve despotik yönetim tarzına karşı halk tepkisini gayrı meşru hale getirmeye girişti.

Bizler Türkiye halkının hak, adalet, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin en köklü emek ve meslek örgütleri olarak, AKP iktidarının despotik bir rejim oluşturma yönündeki bu saldırganlığının durdurulmasını bugünün en yakıcı demokratik görevi olduğu kanısındayız. Bu nedenle 17 Haziran 2013 Pazartesi günü üyelerimiz iş yerlerine giderek bu saldırganlığa karşı itirazlarını ifade edecek, aciller dışındaki hizmet üretimini durdurarak şehirlerin merkezi meydanlarına yürüyeceklerdir. Halkımızı söz konusu direnişimizde katkıya, hizmet alımından dolayı yaşanacak aksamalardan dolayı anlayışa, eşit, özgür ve demokratik bir Türkiye için alanlarda birlikte olmaya çağırıyoruz.”

Tek günlük

Alınan bilgiye göre, eylemin önümüzdeki günlerde devam ettirilip ettirilmeyeceğine, polisin orantısız güç kullanmayı sürdürmesine göre karar verilecek. İş bırakacağını açıklayan örgütlerin toplam üye sayısı 900 bine yaklaşıyor. TMMOB’un 430 bin, KESK’in 230 bin, DİSK’in 100 bin, TTB’nin 90 bin, TDB’nin ise 24 bin üyesi bulunuyor.