9 kişiye 101 kez ağır müebbet

04 Ağustos 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 04 08 2018 - 2:30

Ankara Garı önünde 100 kişinin can verdiği 36 sanıklı davada karar çıktı. Mahkeme, 9 sanığa kasten öldürmekten 100’er kez, anayasayı ihlalden de birer kez olmak üzere 101’er kez ağır müebbet verdi


ANKARA Garı önünde 100 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıyla ilgili 36 sanığın yargılandığı davada, 9 sanık ‘kasten öldürmek’ suçundan 100’er kez, ‘anayasayı ihlal’ suçundan da birer kez olmak üzere 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Sincan Cezaevi Yerleşkesi’ndeki salonda görülen karar duruşmasında,  son savunmalarının  ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklardan Abdülmuttalip Demir, Talha Güneş, Metin Akaltın, Yakub Şahin, Hakan Şahin, H. İbrahim Alçay, Resul Demir, Hacı Ali Durmaz ve Hüseyin Tunç’a, ‘anayasal düzeni ihlal’ suçundan 1’er, ‘100 kişiyi kasten öldürme’den de 100’er kez olmak üzere 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis verdi.

Mahkeme 9 sanığa ayrıca 20’si çocuk 391 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçundan da 10 bin 557’şer yıl hapisle cezalandırdı. Sanıklardan Abdülmuttalip Demir, Metin Akaltın, Yakub Şahin, Burak Ormanoğlu ve Hüseyin Tunç ayrıca ‘örgüt faaliyeti için izinsiz tehlikeli madde bulundurmaktan’ 10’ar yıl hapis ve 40’ar bin TL adli para cezasına çarptırıldı. Bu sanıklardan Ormanoğlu ve Akaltın’a ‘vahim nitelikte silah ve mermi bulundurmaktan’ da 10’ar yıl 6’şar ay hapis cezası ile 36’şar bin TL adli para cezası verildi.

Bir ceza da örgüt üyeliğinden

Sanıklardan Burak Ormanoğlu, Suphi Alpfidan, Mehmedin Baraç, Nihat Ürkmez ve Yakup Karaoğlu’na ‘silahlı terör örgütüne üye olmaktan’ 12 yıl hapis  veren mahkeme, aynı suçtan yargılanan sanıklar Esin Altıntuğ (Durgun), Hatice Akaltın, Yakup Yıldırım ve Abdulhamit Boz’u ise 7 yıl 6’şar ay hapse mahkum etti. ‘Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak’ suçundan 18 yıl hapisle cezalandırılan Erman Ekici’nin ayrıca ‘anayasal düzeni ihlal’, ‘100 kişiyi  kasten öldürme’ ve 20’si çocuk 391 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçlarından da yargılanması için suç duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı.

Firarilerin dosyaları ayrıldı

Firari sanıklar İlhami Balı, Savaş Yıldız, Edremit Türe, Deniz Büyükçelebi, Yakup Selağzı, Kasım Dere, Nusret Yılmaz, Mustafa Delibaşlar, Walentina Slobodjanjuk, Muhammet Zana Alkan, Ömer Deniz Dündar, Cebrail Kaya, Ahmet Güneş, Kenan Kutval, Bayram Yıldız ve H. Hüseyin Uğur hakkındaki  dosyaların ayrılmasına, yargılama sırasında ölen sanık M. Kadir Cabael hakkında açılan davanın ise düşürülmesine karar verildi. Mahkeme, mahkumiyet kararı verdiği sanıklara takdir indirimi  uygulamadı.

ETİKETLER