Savcılar düğmeye bastı! Peş peşe operasyon haberleri geliyor...

30 Nisan 2019 Salı - 8:30 | Son Güncelleme : 30 04 2019 - 10:42

Savcı düğmeye bastı 9 ilde operasyon başladı. Aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 10 kişi gözaltına alındı. İzmir'de örgütün mahrem fişleme bilgilerinden deşifre edilen 20 şüpheli hakkında yakalama kararı verildi.

Öte yandan FETÖ'nün TSK yapılanması soruşturmasında mahkemeye sevk edilen 153 şüpheliden 137'si tutuklandı.


Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ/PDY'nin  "Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanması"na yönelik soruşturması kapsamında,  bir yüzbaşı, 7 astsubay, 6 eski askeri öğrenciyle bir askeri personelden sorumlu  "mahrem abi" hakkında gözaltı kararı verildi.   Şüphelilerin yakalanması için Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve  Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Kocaeli, İstanbul, Ankara Şanlıurfa, Düzce, Isparta, Uşak, Balıkesir ve Bursa'da eş zamanlı operasyon  düzenlendi. üphelilerin yakalanmasına yönelik çalışma sürüyor.
 
FETÖ'nün emniyetteki kripto yapılanmasına operasyon  
 
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ'nün emniyet yapılanmasına  yönelik soruşturmaları devam ediyor. Bu kapsamda, FETÖ'nün emniyet teşkilatındaki kripto yapılanmasında yer  aldıkları, örgütün mahrem fişleme bilgilerinden deşifre edilen 20 şüpheli  hakkında yakalama kararı verildi. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerin İzmir ve  Manisa'da düzenlediği operasyonda, 3'ü halen görevde olan polis memuru, meslekten  ihraç edilen 2 komiser yardımcısı ve 8 polis memuru ile emekli 4 polis memuru ve  komiser yardımcısıyken başka kuruma atanan bir kişi gözaltına alındı.
Adreslerinde bulunamayan 2 zanlı aranıyor.
 
15 asker 16 öğretmene gözaltı 
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Fetullahçı Terör  Örgütü'ne (FETÖ) yönelik soruşturması kapsamında Jandarma Genel Komutanlığından  10'u görevde olan 15 asker ile örgütün kapatılan okullarında çalışan 16 öğretmen  hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.  Başsavcılıktan yapılan açıklamada, daha önceki operasyonlarda  gözaltına alınarak etkin pişmanlıktan yararlananların ifade ve teşhisleriyle  örgütle bağlantıları belirlenen bir üsteğmen, bir teğmen ve 13 astsubay ile Kanun  Hükmünde Kararname ile kapatılan FETÖ okullarında öğretmenlik yapan 16 öğretmen  olmak üzere toplam 31 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi. Açıklamada, gözaltına alınan asker şüphelilerin 10'unun görevde  olduğu, diğerleri hakkında soruşturma nedeniyle idari işlem uygulandığı  belirtildi.
 
137 tutuklama
 
Öte yandan   İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, örgüt mensubu askerlerden  sorumlu sivillerin, askerlerle irtibat amacıyla kullandıg?ı ülke genelindeki  kamuya açık büfe, market ve benzeri yerlerdeki hatların içeriklerinin incelenmesi  sonucu haklarında gözaltı kararı verilen 210 muvazzaf askerden 184'ü yakalandı.  Adliyeye getirildikten sonra savcılık ifadelerini tamamlanan 184  şüpheliden 153'ü, tutuklama istemiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'ne  sevk edildi.
 Hakimlik sorguları sabah saatlerinde tamamlanan 153 şüpheliden  137'sinin tutuklanmasına karar verildi. Hakimlik, 16 şüphelinin ise mevcut delil  durumu, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanılması ile şahsi veya ailevi sağlık  mazeretleri nedenleriyle adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest  bırakılmasına hükmetti. 26 isim ise firarda.
 

ETİKETLER

9 il FETÖ operasyon