800 milyon liraya 3 ilde 15 bin konut

25 Ağustos 2017 Cuma - 2:30 | Son Güncelleme : 25 08 2017 - 2:30

OYAK, Ankara, İzmir ve Yalova’da yaptığı 800 milyon TL’lik yatırım ile tarihinin en büyük konut projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bugüne kadar 12 bin konutu teslim eden OYAK, Ankara’ya 12 bin, İzmir’e 1.000 konut yapacak, Yalova’da da 2 bin konut ile sanayi kompleksi kuracak


Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu olan OYAK, 300 binin üzerinde üyesi için yatırımlarına devam ediyor. Üyelerine ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak yeni projelerini hayata geçirmek üzere yaklaşık 800 milyon liralık arsa yatırımı gerçekleştiren OYAK, Emlak Konut GYO’dan satın alınan gayrimenkuller üzerindeki kentsel tasarım ve mimari projeye 2018 yılının ilk yarısında başlayacak.

Ankara, İzmir ve Yalova’da yaklaşık 550 futbol sahasına eşdeğer 3 milyon 742 bin metrekarelik gayrimenkul yatırımı yapan OYAK, 15 bin konutluk projeye ek olarak içinde Ar-Ge, sanayi ve lojistik merkezleri ve ileri teknoloji üssü bulunan sanayi kompleksi için hazırlıklara başladı.

En büyük yatırım

OYAK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taş, “OYAK’ın kuruluş kanununda da öncelikli olarak yer alan, üyelerimizin ihtiyacı olan konutları üretmek amacıyla bu projelere ağırlık verdik. Önümüzdeki dönemde de bu tür arsa ve konut yatırımlarımız devam edecek” dedi. OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem de şunları söyledi: “OYAK’ın en büyük önceliği üyelerinin ihtiyaçları doğrultusunda hizmet üretmek. Bu hizmetlerin içinde konut ihtiyacı önemli bir yer tutuyor. Kuruluşundan bu yana üyelerine 12 bin konut teslim eden OYAK, bu yeni projeler tamamlandığında, kendi tarihinin en büyük konut yatırımını gerçekleştirmiş olacak.”

Yalova’ya 2 bin ev ile sanayi kompleksi yapacak

Kurum, bir diğer gayrimenkul yatırımını Yalova Çiftlikköy’de 1.5 milyon metrekare arazi üzerinde planlıyor. Proje kapsamında, OYAK şirketlerinin faaliyetlerini daha etkin yürütebilmesine hizmet edecek olan Ar-Ge, sanayi ve lojistik merkezleri, ileri teknoloji üssü, eğitim tesisleri ve 2 bin konutluk yaşam alanı yer alacak. İmar planları ve ihtiyaç programlarının tamamlanmasının ardından projeye 2019’da başlanması hedefleniyor.

Ankara’ya 12 bin Urla’ya 1.000 konut

İlk olarak Ankara-Eskişehir Yolu üzerindeki Ballıkuyumcu bölgesinde yaklaşık 2 milyon metrekarelik arsa üzerine kurulacak dev yaşam alanına etaplar halinde 12 bin konut inşa edilmesi planlanıyor. Sosyokültürel tesislerden eğitim tesislerine, çocuk oyun merkezlerinden yeme-içme ve alışveriş  alanlarına kadar her türlü imkanı barındıracak olan proje, modern şehircilik anlayışına göre tasarlanmış örnek bir yaşam merkezi olacak. Projenin kentsel ve mimari tasarımına 2018’in ilk yarısında başlanacak. OYAK, üyeleri tarafından tercih edilen yerleşim yerlerinden İzmir’in Urla ilçesinde de 1.000 konutluk bir yatırım için düğmeye bastı. 2019 yılında başlanması hedeflenen proje kapsamında alınan 368 bin metrekarelik araziye, çevreye duyarlı, sosyal donatı alanlarına sahip bir yaşam alanı yapılacak.