8 il için kuvvetli yağış uyarısı

10 Haziran 2010 Perşembe - 9:41 | Son Güncelleme : 10 06 2010 - 9:41

Meteoroloji, 8 il için kuvvetli yağış ve sel uyarısında bulundu.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin büyük bir bölümünde aralıklarla sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde devam edecek olan yağışların; Konya, Aksaray, Kırşehir, Niğde, Nevşehir, Kayseri, Yozgat ve Ankara'nın güney ilçelerinde (Şereflikoçhisar ve Bala) kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklığı, iç kesimlerinde 3 ila 5 derece azalacak, diğer yerlerde 2 ila 4 derece artacak. Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz kıyı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, yağış alan yerlerde yağış anında kuvvetli olarak esecek. Yağışların kuvvetli olmasının beklendiği illerde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, heyelan, yıldırım, dolu v.b.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekiyor. Bölgelere göre hava durumu ise şöyle olacak;

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Sakarya, Bursa ve Bilecik çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin iç kesimleri (Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya, Denizli ile Aydın ve Manisa'nın doğu ilçeleri) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Afyonkarahisar çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Konya, Aksaray, Kırşehir, Niğde, Nevşehir, Kayseri, Niğde, Yozgat ve Ankara'nın güney ilçelerinde (Şereflikoçhisar ve Bala) kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, Trabzon, Giresun ve Gümüşhane ile öğle saatlerinden itibaren bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Kuzey ve batısı ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Erzincan, Kars, Ardahan ve Malatya çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu geçecek.

ETİKETLER

0