8 asırlık İlyada Topkapı Sarayı’nda

11 Ağustos 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 11 08 2018 - 2:30

Dünya kütüphanelerinde en iyi şekilde korunup bugüne ulaşan Osmanlı öncesi İlyada Destanı, Topkapı Sarayı’ndaki Fatih Sultan Mehmet’in kütüphanesinde yer alıyor.


Dünya kütüphanelerinde en iyi şekilde korunup bugüne ulaşan, Trabzonlu Papaz Gennadios’a ait 13. yüzyıla tarihlenen Homeros’un 260 sayfalık “İlyada Destanı”, Topkapı Sarayı’ndaki Fatih Sultan Mehmet’in kütüphanesinde muhafaza ediliyor. 
İstanbul’da, Doğu ve Batı kültürünü bir araya getirme misyonunu da üstlenen Fatih Sultan Mehmet, bir kısmı Bizans’tan kalan, bir kısmını da çeşitli yollarla edindiği Grekçe, Latince, Süryanice ve İtalyanca kitapları, Saray Kütüphanesi’nde topladı. 
 
Fatih okuyordu
 
Homeros’un, 10 yıl süren Troai Savaşı’nın son dönemlerini anlattığı 13. yüzyıla ait Grekçe el yazması İlyada Destanı da bu nadide eserler arasında yer alıyor. İlyada Destanı’ndaki yazıların yanında, dipnot şeklinde açıklamalar bulunuyor. 260 sayfadan oluşan İlyada Destanı’nın tahta üzerine baskı ile yapılmış geometrik şekilleri içeren kahverengi deri cildi, klasik Yunan cildi özelliğini taşıyor. Fatih Sultan Mehmet’in, Homeros’un İlyada Destanı’nı rahatlıkla okuyabilecek ve okunanı dinleyebilecek kadar 
Grekçe’ye hakim olduğu biliniyor.
 
Restore edildi
 
8 asırlık İlyada Destanı’nın, gelecek kuşaklara da aktarımının sağlanması amacıyla, İstanbul Restorasyon ve Müdürlüğü Uzmanı Serda Kantarcıoğlu tarafından 1995-1996 yıllarında konservasyon ve restorasyonu yapıldı. Bu yılın “2018 Troai Yılı” olması nedeniyle kitabın görsellerinin, Çanakkale’de kurulacak olan yeni müzede sergileneceğine işaret eden Küçükaşçı, orijinal kitabın ise Topkapı Sarayı’nda binlerce yazma eser gibi muhafaza edilmeye devam edileceğini kaydetti.
 

ETİKETLER