74 bin konutun dönüşümü başlıyor

01 Ağustos 2017 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 01 08 2017 - 2:30

2012’de kentsel dönüşüm seferberliğinin başladığı ilçe olan Esenler’de, şu ana kadar 26 bin konut dönüştürüldü. Sırada 74 bin konut daha bekliyor. Bu konutların 45 binini dev askeri alana transfer etmeye hazırlanan Esenler, 5 yıl içinde dönüşümünü tamamlamayı hedefliyor.


Türkiye’de 2012 yılında kentsel dönüşüm seferberliğinin başlatıldığı ilçe olan Esenler’de yenileme hızla devam ediyor. Kilometrekare başına düşen 
 
70 bin kişi ile İstanbul’un nüfus bakımından en yoğun ilçelerinden biri olan Esenler’de 100 bin riskli konutun 26 bini dönüştürüldü. Kalan 74 bin konut için de düğmeye basıldı. 
Geçen yıl Milli Savunma Bakanlığı’ndan Esenler Belediyesi’ne devredilen 8.7 milyon metrekarelik alanın mülkünün belediyeye geçtiğini ve resmi süreçlerin bu hafta başlayacağını söyleyen Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, “74 bin konutun 40-45 binini bu alana transfer ediyoruz. Transfer edilen bu konutların bulunduğu alanları yapılaşmaya açmıyoruz. Bu alanları park, okul, şehir meydanı gibi şehir donatısı için kullanıyoruz. Geri kalan 34 bin konutu yerinde dönüşüm ile yeniliyoruz. Bu dönüşüm projesini 5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu. 
 
Ortalama 6 kat
 
2.5 yıl içinde konut transferlerine başlanacağını açıklayan Başkan Göksu, inşaat faaliyetlerini de Kiptaş’ın yapacağını söyledi. Başkan Göksu, kurulacak yeni şehirle ilgili bilgiler de verdi. Göksu, yeni şehirde ortalama yüksekliğin 6 kat olacağını belirterek, “4-7 kat arasında binalar yapılacak. Bu şehir, İstanbul’un donatı ihtiyacını da karşılayan bir şehir olacak” dedi. 
 
11 tematik park geliyor
 
Askeri alanın sadece 1.6 milyon metrekaresinde yapılaşma olacağına dikkat çeken Başkan Göksu, şöyle konuştu: “Askeri alanda, geçtiğimiz günlerde açtığımız 236 bin metrekarelik 15 Temmuz Şehitler Parkı gibi 11 tematik park yapıyoruz. Parkların toplam alanı 3.3 milyon metrekare olacak. Bunlardan biri 2 milyon 680 bin metrekare büyüklüğünde. Bu park, kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen dünyanın en büyük parkı olacak. Bu parkı yaparken 20 bin konut da ortadan kaldırılacak. Böylece Esenler’de kişi başına düşen yeşil alan 10 metrekareye kadar çıkacak.”