70 milyarlık doping

14 Haziran 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 14 06 2018 - 2:30

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Mayıs’ta bütçenin fazla vereceğini belirterek, “Eski ve yeni yeniden yapılandırma, imar barışı ve ekonomik canlılık sayesinde bütçeye 70 milyar lira ilave gelir gelecek” dedi. Ağbal, 2018’de bütçe açığı hedefini tutturacaklarını kaydetti.


Maliye Bakanı Naci Ağbal, Mayıs ayı merkezi yönetim bütçesinin fazla vereceğini belirterek, “Ekonomideki canlılık, eski ve yeni yapılandırma kanunları ve imar barışı uygulamasıyla yıl sonuna kadar bütçeye 70 milyar lira civarında ilave gelir gelecek” dedi. Ağbal, Mayıs ayı merkezi yönetim  bütçesine ilişkin sonuçları takvimine uygun olarak Ramazan Bayramı’ndan sonra açıklayacaklarını ancak şu ana kadar oluşan tablonun, bütçe fazlasını gösterdiğini söyledi. 
 
Vergi performansı arttı
 
İlk 5 ayda gerek vergi gelirleri gerekse vergi dışı gelir performansında oldukça önemli bir gelişme gerçekleştiğini vurgulayan Ağbal,  “Ekonomideki canlılık, bütçedeki gelir performansına da doğrudan olumlu yansıyor. Önümüzdeki aylarda da vergi gelir performansının bu artışını sürdürerek yıl sonu itibarıyla bütçe gelir hedefimizin oldukça üzerinde bir gerçekleşmeyi  yakalayacağımızı bugünden görüyoruz” dedi.
Ağbal, bu yıl için 67 milyar liralık bütçe açığı hedefi olduğunu hatırlatarak, bütçenin gelir ve gider gerçekleşmelerini titizlikle takip ettiklerini kaydetti. Ekonominin 2017’de ve bu yıl önemli bir büyüme göstermesinin, bütçenin gelir tarafını olumlu etkilediğine dikkati çeken Ağbal, şöyle devam  etti:
“Yaptığımız tahminlere göre, ekonomideki olumlu gidişin bütçe gelirlerine yıl sonuna kadar 20 milyar lira civarında ilave katkısı olacak. Sadece bu, emekli ikramiyesi düzenlemesi ve yaşlılık aylıklarında yaptığımız artışı telafi edecek. Bu yılyaptığımız emekli ikramiyesi düzenlemesi ve yaşlılık aylıklarındaki artışın bütçeye maliyetinin 23-24 milyar lira olduğunu ifade etmiştik. Gelirlerdeki 20 milyar lirayı aşan olumlu gidişat, burada ortaya çıkan harcama artışlarını birebir telafi edecek.” 
 
Ekonomik canlılık gelirleri artıracak
 
İlave düzenlemelerin de olduğuna işaret eden Naci Ağbal, şu bilgileri verdi: “Yeniden yapılandırmada Salı itibarıyla başvurular 1 milyon 30 bini geçti. Yıl sonu itibarıyla buradan 15 milyar lira bekliyoruz. Ayrıca, devam eden 2 ayrı yeniden yapılandırma kanunumuz bulunuyor. Yıl sonunda bu rakamın 8-9 milyar lirayı aşacağını tahmin ediyoruz. Dolayısıyla 5-6 milyar liralık ilave gelir olacak. Ekonomik canlanmadan gelecek 20 milyar lira, eski yapılandırma kanunlarından ilave 5-6 milyarlık gelir, yeni  yeniden yapılandırmadan 15 milyar lirayı topladığınız zaman bütçeye 40 milyar lira ilave katkı gelecek.”
 
Bütçe hedefi tutacak
 
İmar barışı başvurularının devam ettiğini anımsatan Ağbal, “Buradan da bütçeye yaklaşık 30 milyar lira civarında asgari gelir bekleniyor. Yıl sonu itibarıyla 2018 bütçesi, hedeflerimiz doğrultusunda gerçekleşecek. Kamu maliyesi göstergelerindeki sağlamlık, 2018 bütçesinde de kendisini gösterecek” dedi.
 

ETİKETLER